poniedziałek, 9 października 2023 18:07

Jadwiga Duda uhonorowana przez IPN

Autor Marzena Gitler
Jadwiga Duda uhonorowana przez IPN

Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki i organizatorka setek spotkań poświęconych historii otrzymała Medal Reipublicae Memoriae Meritum od Instytut Pamięci Narodowej.

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie po raz pierwszy zostały wręczone medale Reipublicae Memoriae Meritum. Wśród 10 osób, które otrzymały odznaczenie znalazła się regionalistka z Wieliczki, Jadwiga Duda.

Medal Reipublicae Memoriae Meritum to odznaczenie, którym IPN honoruje instytucje, organizacje i osoby za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917-1990 oraz wspieranie IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Medal dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy.

Uroczystość, która odbyła się 27 września połączono z obchodami 84 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie w swoim wystąpieniu podkreślił zaangażowanie w pracę oraz służbę osób wyróżnionych medalem, a także ich wielki wkład w popularyzowanie historii.

Jadwiga Duda była pracownikiem m.in. Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce. Jest członkinią wielu stowarzyszeń, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Działalność społeczną o charakterze edukacyjno-historycznym prowadzi w ramach Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki. Na przestrzeni lat zorganizowała kilkaset spotkań w ramach cyklu „Wieliczka – Wieliczanie”. Efektem spotkań jest seria wydawnicza „Biblioteczka Wielicka”, w ramach której ukazują się zeszyty tematyczne. Nadal organizuje cykliczne spotkania (które relacjonuje na naszym portalu). Jest również inicjatorką, współorganizatorką i organizatorką corocznych obchodów rocznicowych w Wieliczce.

Oprócz Jadwigi Dudy medale otrzymali: por. Bartłomiej Czech-Kosiński, por. Czesław Grzanka, Jacek Janiec, Małgorzata Janiec, Piotr Litka, Józef Parys, Kajetan Rajski, Marcin Siudziński i Michał Siwiec-Cielebon.

Na zakończenie odbył się krótki koncert w wykonaniu Katarzyny Guran oraz Marka Pawełka, po którym wszystkich uhonorowanych zaproszono do wspólnego zdjęcia.

fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka