czwartek, 29 lipca 2021 14:14

Jak wybrać nagrobek?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać nagrobek?

Pogrzeb jest ostatnim pożegnaniem ze zmarłym, pozostanie po nim tylko pamięć i nagrobek. Przy wyborze pomnika należy mieć na uwadze walory zarówno użytkowe, jak i estetyczne. Na szczęście obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, co pozwala na dobór nagrobka do indywidualnych preferencji danej osoby.

Bardzo ważną kwestią przy jego wyborze jest to, z jakich został on wykonany materiałów. To właśnie ten parametr decyduje o wytrzymałości pomnika i jego estetyce. Bardzo popularne są eleganckie nagrobki marmurowe, wytrzymałe modele granitowe i efektowne pomniki z piaskowca. Można przebierać w kształtach, kolorystyce, wykończeniu i zdobnictwie.

Z jakich materiałów wykonuje się nagrobki?

Wybierając nagrobek, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego został on wykonany rodzaju kamienia. Możliwości jest wiele, a każdy surowiec cechuje się innymi parametrami technicznymi i walorami estetycznymi. Najpopularniejsze są nagrobki granitowe ze względu na powszechność tego surowca i jego niezwykłą trwałość. Zachowuje swoje pierwotne właściwości przez wiele lat, dzięki czemu można mówić o wydłużonym okresie żywotności. Granit jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, nie straszne są mu niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Nie trzeba martwić się o to, że ujemne temperatury lub kwaśne deszcze uszkodzą strukturę kamienia i wpłyną negatywnie na jego estetykę. Nagrobki marmurowe wyglądają bardzo atrakcyjnie, niezwykle elegancko, ale są zdecydowanie mniej odporne na działanie wody i mrozu, czyli czynniki przyczyniające się do erozji tego naturalnego kamienia. Problemem są też kwasy zawarte w opadach atmosferycznych, które powodują niszczenie marmuru. Godną polecenia alternatywą będą nagrobki z piaskowca, który prezentuje się niezwykle efektywne i ma dobre parametry techniczne. Można też zdecydować się na nagrobek wykonany z trawertynu, czyli unikalnego kamienia o pięknej kolorystyce. Dostępne są jasne i delikatne kolory oraz bardziej intensywne. Niezależnie od tego, czy wybierze się beż, róż, brąz, czy złoto, trawertyn zawsze będzie prezentować się imponująco. Wystarczy zadbać o jego właściwą pielęgnację, aby zachował swoje pierwotne piękno przez długi czas.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze nagrobka?

Przy wyborze nagrobka należy mieć na uwadze jego kolorystykę, którą dobiera się oczywiście zgodnie z osobistymi preferencjami. Najczęściej wybór pada na granit szary i czarny, ale możliwości jest o wiele więcej. Coraz większą popularnością cieszą się nagrobki w kolorze butelkowej zieleni, granatowe czy nawet rudawe. Jeśli pomnik ma się wyróżniać na tle pozostałych nagrobków, to warto postawić na niestandardowe rozwiązania. Wykończenie kamienia także ma znaczenie. Powierzchnia może być wypolerowana na gładko, płomieniowana, satynowa lub obrabiania wodą z dodatkiem ścierniwa. Na mnogość modeli nagrobków można liczyć na stronie https://www.kamieniarstwo.rzeszow.pl/nagrobki/. Pamiętać trzeba też o liternictwie nagrobnym. Wykonuje się je różnymi metodami: litery mogą być piaskowane i wypełniane kolorem, kute, zrobione z metalu i przyklejone lub zlicowane z powierzchnią kamienną.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje