sobota, 21 stycznia 2023 10:24

Kalwaria Zebrzydowska. Zmarł najstarszy bernardyn w Polsce

Autor Marzena Gitler
Kalwaria Zebrzydowska. Zmarł najstarszy bernardyn w Polsce

W sobotę, 21 stycznia w Warszawie odbędzie się ostatnie pożegnanie brata Tadeusza Motyki. Bernardyn zmarł w kalwaryjskim klasztorze. Miał 96 lat.

19 stycznia, nad ranem, w Kalwarii Zebrzydowskiej zmarł brat Tadeusz Motyka. Był najstarszym zakonnikiem bernardynem w Polsce. Miał 96 lat.

Brat Tadeusz Motyka urodził się 3 stycznia 1926 r. w Wacynie koło Radomia. 21 grudnia 1949 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. 25 grudnia 1950 r. złożył w Alwerni pierwszą profesję zakonną, a 26 grudnia 1953 r. w Łodzi uroczystą profesję. Po ślubach wieczystych przez siedem lat posługiwał w Łodzi jako zakrystianin i ogrodnik. 65 lat mieszkał i pracował w warszawskim klasztorze bernardynów na Czerniakowie pełniąc również obowiązki ogrodnika. Ostatnie dwa miesiące swojego życia spędził w infirmerii Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie wracał do zdrowia po chorobie. Zmarł 19 stycznia 2023 r. w wieku 96 lat. W zakonie bernardynów spędził 72 lata.  

Dwa lata temu bernardyni na swoim kanale na YouTube w cyklu "Z pamiętnika zakonnika" opublikowali film ze wspomnieniami br Tadeusza z czasów pełnienie posługi w Warszawie.

Pogrzeb br Tadeusza Motyki odbędzie się dziś, w sobotę 21 stycznia, w Warszawie. O godzinie 11.30 w jego intencji odmówiony zostanie różaniec, o godz. 12 odprawiona msza pogrzebowa w kościele pod wezwaniem św. Jana z Dukli. Potem współbracia, bliscy i przyjaciele odprowadzą go na Cmentarz Czerniakowski, gdzie spocznie w zakonnym grobowcu.

fot. bernardyni.net

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje