niedziela, 26 stycznia 2020 16:51

Kamil Stoch triumfuje w Zakopanem! Dwóch Polaków na podium

Autor Mirosław Haładyj

Polscy skoczkowie bardzo dobrze zaprezentowali się w dzisiejszym, niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Zakopanem. Na Wielkiej Krokwi triumfował Kamil Stoch, a trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki. Dla tego drugiego to już dziewiąte kolejne podium PŚ.

Stoch w świetnym stylu uzyskał w drugiej serii prowadzenie, którego nie oddał do końca mimo dużej konkurencji. Dawid Kubacki potwierdził swoją tegoroczną, bardzo dobrą dyspozycję zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Miejsce na podium tego ostatniego było dziewiątym z kolei. Dzięki tej serii Kubacki osiągnął coś, czego jeszcze żadnemu z polskich skoczków się nie udało.

Po sobotnich, drużynowych zawodach, w których Polacy zajęli ostatecznie piąte miejsce, u kibiców, którzy przybyli na tegoroczne zwody Pucharu Świata pozostał spory niedosyt. Nadzieje związane z konkursem indywidualnym były w pełni uzasadnione, ponieważ w wysokiej formie znajdował się Dawid Kubacki, a Kamil Stoch i Piotr Żyła również pozostawali w czołówce.

Apetyt kibiców mógł wzrosnąć po próbnej serii w której Kamil Stoch oddał najdłuższy skok (139,5 m), a drugi w klasyfikacji był Kubacki. Zwycięzcą został Niemiec Stephan Leyhe, który zdobył najwięcej punktów.

Pierwsza seria

W pierwszej serii nie wszyscy zawodnicy biało-czerwonych wykorzystali swoje szanse. Słabo spisali się Zniszczoł i Kot. Odległości odpowiednio 121,5 m i 116 m przy notach punktowych 108,2 i 102,8 sprawiły, że obaj ostatecznie zakończyli start w zawodach poza pierwszą trzydziestką.

Dużo lepiej zaprezentowała się trójka Żyła-Kubacki-Stoch. Ten pierwszy swój pierwszy skok oddał na odległość 134 metr, który dał mu prowadzenie. Niestety Polak nie cieszył się długo pozycją lidera długo. Skaczący po nim zwycięzca serii próbnej Stephan Leyhe pofrunął na 139 metr i zajął miejsce Polaka na czele stawki. Próba pobicia osiągnięcia Niemca w wykonaniu Stocha nie była udana, ale zabrakło mu niedużo, ponieważ zawodnik z Zębu uzyskał odległość 137,5 m, co sprawiło, że znalazł się nieznacznie za liderem. Wynik Niemca został pobity przez klubowego kolegę Stocha. Kubacki, który w tym sezonie imponuje formą, przeskoczył Stephana Leyhe'a o metr i sprawił, że kibice zgromadzeni w Zakopanem wybuchnęli radością.

Stoch na przełamanie

W drugiej serii, jako pierwszy na rozbiegu Wielkiej Krokwi stanął Niemiec Karl Geiger, lider Pucharu Świata, który poprawił swój wynik z pierwszego skoku i pokazał, że był on raczej przypadkiem przy pracy, niż zniżką formy. Z Polaków pierwszy zaprezentował się Żyła, który niestety oddał słabszy skok, niż wcześniej. 131 m nie było wynikiem, który sprawiałby kłopoty konkurentom. Zarówno Ryoyu Kobayashi, jak i Stefan Kraft potwierdzili swoje ambicje. Ten drugi dzięki uzyskaniu odległości 138 m, objął pozycje lidera. Odpowiedź Stocha była jednak fenomenalna. Jego 140 metrów i wysokie noty za styl sprawiły, że wskoczył na pierwsze miejsce podium, a do końca zawodów zostały dwa skoki. Niemiec Stefan Leyhe nie dał rady powtórzyć swojego wyniku z pierwszej serii i oczy wszystkich skierowały się na Kubackiego. Polak skacząc na 133 metr sprawił, że polscy kibice mogli cieszyć się z podwójnego miejsca na podium.

Warto dodać, że dzięki swojemu zwycięstwu Kamil Stoch został pierwszym skoczkiem w historii tej dyscypliny, który wygrywał konkursy Pucharu Świata w kolejnych dziesięciu latach kalendarzowych. Zwycięstwo w Zakopanem było Stocha pierwszym w tym roku.

Poniżej można obejrzeć wszystkie skoki czołowej polskiej trójki.