wtorek, 28 lutego 2023 16:54

"Jest duża szansa, że skończymy tę budowę wcześniej." Kiedy otwarcie nowej siedziby PSP w Wieliczce? [WIDEO, DRON]

Autor Marzena Gitler
"Jest duża szansa, że skończymy tę budowę wcześniej." Kiedy otwarcie nowej siedziby PSP w Wieliczce? [WIDEO, DRON]

Trwają ostatnie prace na budowie nowoczesnej siedziby straży pożarnej w Wieliczce. Nowy obiekt odwiedzili przedstawiciele Powiatu Wielickiego wraz ze starostą Adamem Kociołkiem, a przewodnikiem był brg. Przemysław Przęczek zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Docelowo na działce przy ulicy Powstania Styczniowego w Wieliczce oprócz siedziby Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego powstanie nowa siedziba Komendy Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowej Policji oraz nowoczesne Centrum Administracyjne, o czym przypomniał starosta Adam Kociołek. Na razie na ukończeniu są budynki straży i pogotowia. - Obecnie jesteśmy na etapie ukończenia realizacji pierwszego z tych elementów, czyli budynku Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Na ukończeniu jest położona obok stacja Pogotowia Ratunkowego. W przyszłości, mamy nadzieję, uda się rozpocząć również budowę siedziby Komendy Powiatowej Policji - mówił starosta. - Budowa przebiega bez problemów. Na jesieni planujemy już rozpoczęcie funkcjonowania PSP w Wieliczce w nowym obiekcie - zapewnił.  

Starosta podkreślił, że nowy obiekt znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. - Będzie bardzo skracał czas dojazdu do akcji pożarniczych jak i karetek pogotowia, a w przyszłości również radiowozów Policji. Myślę, że jeżeli nie w tej, to w przyszłej kadencji uda się cały ten kompleks zrealizować - podsumował Adam Kociołek.

Pod wielkim wrażeniem nowego obiektu, który dosłownie rośnie w oczach był członek Zarządu Powiatu wielickiego Tomasz Broniowski, prezes OSP w Wieliczce. - Można powiedzieć, że marzenia się spełniają. Spełniają się marzenia ale też spełniają się nasze słowa, bo jest duża szansa, że skończymy tę budowę wcześniej. Komenda na wskroś nowoczesna, funkcjonalna - mówił oglądając nowy budynek w towarzystwie przedstawicieli straży z powiatu i województwa. Podkreślił też, że w nowej siedzibie PSP będą się odbywały szkolenia dla strażaków ochotników, co pozwoli im podnosić swoje kwalifikacje.

- Dla nas ta inwestycja jest polepszeniem warunków pracy - mówił mł. bryg. Leszek Kasiński Komendant Powiatowy PSP w Wieliczce. Przypomniał, że obecnie w PSP w Wieliczce pracuje 66 strażaków, 48 jeździ do działań gaśniczych, których rocznie jest ponad 2000.  - Obiekt, który użytkujemy pochodzi z ubiegłego wieku i nie odpowiada standardom, jakie musi spełnić komenda straży pożarnej. Po przeprowadzce będziemy mieli możliwość lepszego szkolenia 61 jednostek ochotniczych straży pożarnych, które funkcjonują w powiecie wielickim, co na pewno przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa - dodał.  

- Budynek wyposażony jest w pomieszczenia magazynowe i zaplecze garażowe. Znajdują się tutaj pomieszczenia biurowe dla pracowników KP PSP w Wieliczce. Cały obiekt ma 2300 m3 powierzchni użytkowej - mówił brg. Przemysław Przęczek zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. - To obiekt nowoczesny, spełniający wymogi XXI wieku - podsumował.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka