poniedziałek, 4 kwietnia 2022 13:18

Kolejne przerażające doniesienia z Buczy. "Poznałam go po butach i spodniach"

Autor Norbert Kwiatkowski
Kolejne przerażające doniesienia z Buczy. "Poznałam go po butach i spodniach"

W niedzielę cały świat wstrzymał oddech, gdy sieć obiegły wstrząsające dowody na masowe zbrodnie wojenne, które w Ukrainie popełniają Rosjanie. Zdjęcia oraz nagrania wideo będą wykorzystane w Trybunale w Hadze. Tak jak zeznania ludzi, którzy przeżyli masakrę wojsk Putina w Buczy.

W niedzielę 3 kwietnia internet obiegły zdjęcia i nagrania miasta, które w końcu zostało odbite przez ukraińskich żołnierzy. Odkryto wówczas masowy grób, w którym - jak podał burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk - jest ponad 300 ciał zamordowanych mieszkańców. Część ofiar miała związane za plecami ręce, a większość została zastrzelona poprzez strzał w tył głowy.

Jedna z rozpacznych mieszkanek tej pod kijowskiej miejscowości opowiedziała dziennikarzom, że szukała swojego męża przez kilkanaście dni. W końcu natrafiła na jego ciało: - Szukałam mojego męża przez kilkanaście dni. W końcu sąsiadka powiedziała mi, żebym zajrzała do piwnicy, bo w środku leżą dwa ciała. Powiedziała, że tam może być mój mąż. Poznałam go po butach i spodniach. Na głowie miał ranę postrzałową, a ciało miał okaleczone. Widać, że był torturowany.

Wkrótce rozpocznie się odwet?

Ukraiński pisarz i dziennikarz Stanisław Asiejew ocenił, że rozmieszczenie ciał - jedno przed każdym budynkiem - sugeruje systematyczne egzekucje mężczyzn z każdego domu. Jego zdaniem Rosjanie działali w ten sposób również w Czeczenii.

Na uwagę zasługuje fakt, że według wielu ekspertów związanych z tematem wojny - ujawnienie przez stronę ukraińską masakry ludności cywilnej dokonanej przez Rosjan w Buczy będzie prawdopodobnie początkiem polowania na oficerów odpowiedzialnych za tę zbrodnię.

Ukraińcy ustalili, które rosyjskie jednostki stacjonowały w mieście. Pomocne w zidentyfikowaniu sprawców odpowiedzialnych za zbrodnie mogą być przechwycone rozmowy wojskowych.

Źródło oraz foto: BuckarooBanzai/Twitter

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje