czwartek, 17 września 2020 14:55

[AKTUALIZACJA] Koronawirus na pogrzebie kardynała Jaworskiego. Było tam 30 biskupów i m.in. wojewoda małopolski

Autor Marzena Gitler
[AKTUALIZACJA] Koronawirus na pogrzebie kardynała Jaworskiego. Było tam 30 biskupów i m.in. wojewoda małopolski

Zakażony koronawirusem jezuita był na pogrzebie zmarłego kardynała. Czy powstanie nowe ognisko koronawirusa?

O zakażeniu na pogrzebie kardynała poinformowała "Gazeta Wyborcza". 11 września podczas uroczystości pogrzebowych kard. Mariana Jaworskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej zasłabł ks. prof. Józef Bremer, rektorem krakowskiego Ignatianum. Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy jezuita poczuł się jednak na tyle dobrze, że wziął udział w uroczystym obiedzie z pozostałymi gośćmi.

O zakażeniach w domu zakonnym jeziutów i zamknięciu bazyliki NSPJ w Krakowie duchowni poinformowali 12 września. Jednocześnie zawiesił bezpośrednia obsługę rektorat pobliskiego Ignatianum. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Zakażeni jezuici. Bazylika zamknięta dla wiernych
Z powodu wystąpienia w kolegium jezuickim w Krakowie zakażenia koronawirusem od poniedziałku 14 września zamknięta została Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w krakowie, gdzie posługują ojcowie. Również rekotrat pobliskiego Ignacjanum funcjonuje tylko on-line.

Z informacji Onetu wynika z kolei, że koronawirusa ma dwóch pracowników uczelni i dlatego pozostali przeszli na zdalny tryb pracy. Jak twierdzi "GW" - rektor wiedział o zakażeniach w zakonie, a mimo to udał się na uroczysty pogrzeb. Dziennikarzom wyjaśnił, że nie miał nałożonej przez sanepid kwarantanny.

Gazeta dotarła też do ks. Łukasza Michalczewskiego, który pomagał jezuicie wyjść z świątyni, gdy zasłabł. On również nie został objety kwarantanną, a test w kierunku koronawirusa wykonał sobie sam.

W pogrzebie kard. Mariana Jaworskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyli kardynałowie Konrad Krajewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów z Polski i Ukrainy, liczni kapłani, osoby konsekrowane, najbliższa rodzina. Władze państwowe reprezentowali m.in. Wojciech Kolarski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W niedzielę 13 września w sanktoarium spotkało się kilka tysięcy patników z okazji 28. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin w Kalwarii Zebrzydowskiej.

AKTUALIZACJA

Akademia Ignatianum w Krakowie wydała dziś oświadczenie w związku z doniesieniami "Gazety Wyborczej". Uczelnia zdementowała część podanych przez "Wyborczą" informacji: przyznała, że rektor faktycznie jest zakażony koronawirusem, ale miał się o tym dowiedzieć po pogrzebie. Nie był też na wspólnym obiedzie po uroczystości.  Zobacz:

Kraków. Koronawirus na Ignatianum. Uczelnia wydała oświadczenie
Akademia Ignatianum w Krakowie wydała oświdczenie po tym, jak media poinformowały o wykryciu zakażenia u rektora uczelni o. Józefa Bremera SJ. Jak funkcjonuje uczelnia?

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje