Charakterystyczny kształt, zapach i niezwykłe właściwości. Tak w skrócie można opisać imbir – korzenną roślinę, której lecznicze działanie dla zdrowia i urody, doceniane jest już od tysięcy lat. Jakie korzyści niesie jego spożywanie? Gdzie znajduje swoje zastosowanie i z jakimi problemami może pomóc się rozprawić? Poznaj magiczną moc imbiru i jego 10 niesamowitych właściwości!
Właściwości imbiru
Imbir to pochodząca z Dalekiego Wschodu przyprawa, która znana jest już od wieków. W niektórych zakątkach świata uprawiana jest już od ponad 3000 lat i wciąż, pomimo upływu czasu, cieszy się olbrzymią popularnością. Nic dziwnego – w tym niewielkim, powyginanym korzeniu o orzeźwiającym zapachu, kryje się niezwykła moc. Mowa tutaj nie tylko o walorach smakowych, wykorzystywanych w sztuce kulinarnej, ale także o zbawiennym działaniu dla zdrowia i optymalnego funkcjonowania organizmu. Na tym jego zalety się nie kończą – oprócz powyższych atutów to jeden z lepszych kosmetyków, jakie podsuwa nam natura. Zatem – jakie korzyści dla zdrowia i urody niesie ze sobą imbir? Przekonajmy się!
Imbir dla zdrowia
Za właściwości lecznicze imbiru odpowiadają w dużej mierze substancje żywicowe – przede wszystkim mowa tutaj o gingerolu i zinferonie, które odpowiadają za jego nieco palącą smakową nutę. Zwrócić uwagę należy także na zawarty olejek eteryczny, a ściślej mówiąc jeden z jego składników – zingiberol - który jest z kolei odpowiedzialny za świeżą, drzewną nutę zapachową korzenia. To właśnie dzięki nim imbir:
- Leczy infekcje wirusowe – przede wszystkim mowa tutaj o przeziębieniu, ale również innych infekcjach, w czasie których warto wesprzeć organizm substancjami o działaniu przeciwzapalnym – a właśnie w takie bogaty jest imbir.
- Pomaga osobom z podwyższonym cholesterolem – korzeń imbiru zmniejsza zlepianie się płytek krwi, w związku z czym jest nieoceniony w przypadku osób z podwyższonym cholesterolem oraz ze zwiększonym ryzykiem tworzenia się zakrzepów.
- Działa przeciwobrzękowo – olejek zawarty w imbirze działa wysoce moczopędnie, co wspomaga filtrację organizmu i usuwanie nagromadzonej wody.
- Dba o stan jamy ustnej – dzięki swoim właściwościom odkażającym i odświeżającym.
- Ma dobroczynne działanie na żołądek – co ciekawe, szereg właściwości prozdrowotnych imbiru dotyczy żołądka, względem którego wykazuje on zaskakujące duże podobieństwo, jeśli chodzi o wygląd. Olejek zawarty w imbirze stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie. Pomaga w walce z wzdęciami, a także mdłościami pojawiającymi się w wyniku choroby lokomocyjnej, ale także tymi, jakie występują po chemioterapii i narkozie. Co ciekawe, imbir to nie jedyny pokarm wykazujący lecznicze działanie na organ, do którego jest podobny. Zerknij na poniższą grafikę przygotowaną przez stronę Kimbino.pl i poznaj pozostałe zaskakujące właściwości dobrze Ci znanego pożywienia!
Źródło: Kimbino.pl
Imbir dla urody
Jak już zostało wspomniane, właściwości zdrowotne to nie jedyny atut korzenia imbiru. Jego lecznicze działanie wykorzystywane jest także w pielęgnacji urody. Na tym polu imbir wykorzystuje się często jako składnik aktywny w takich produktach, jak:
- Maseczki do twarzy – imbir sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób zmagających się ze zmarszczkami, skórą, która wyraźnie straciła na jędrności czy przebarwieniami. W przypadku tych ostatnich, warto połączyć go z kurkumą, z którą stanowi idealny duet w walce z nierównomiernym kolorytem skóry.
- Preparaty na odchudzanie – po silne właściwości pobudzające i rozgrzewające imbiru sięgają również chętnie producenci suplementów diety, wspierających osoby walczące z nadmiarem tkanki tłuszczowej czy zmagające ze się ze spowolnioną przemianą materii.
- Maski do włosów – imbir docenią zwłaszcza posiadaczki puszących się, niezdyscyplinowanych kosmyków, które po zastosowaniu maski nabiorą niesamowitego blasku i staną się znacznie bardziej wygładzone i nawilżone. Imbir wykazuje także właściwości wzmacniające cebulki włosów, dlatego polecany jest także osobom zmagającym się z ich wypadaniem.
- Wody zapachowe – mocna i orzeźwiająca woń imbiru wykorzystywana jest także licznie w przemyśle perfumeryjnym. Wody toaletowe i perfumy z wykorzystaniem olejków z imbiru charakteryzują się intensywnym, drzewno-słodkim, ale przede wszystkim świeżym zapachem.
- Peelingi – korzeń imbiru to jeden z najczęściej występujących składników w preparatach peelingujących, zwłaszcza tych, które dedykowane są skórze dotkniętej cellulitem. Wszystko to za sprawą wspomnianych właściwości rozgrzewających i pobudzających krążenie. Peeling z imbirem możesz wykonać samodzielnie – wystarczy, że zmieszasz po łyżce sproszkowanego imbiru i cynamonu, dodasz 4 łyżki cukru i całość połączysz 20 ml oliwy z oliwek. Proste, a jakie skuteczne!
Liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne imbiru sprawiają, że bez zawahania można go obwołać naturalną alternatywą gotowych preparatów. Co więcej, od tych ostatnich jest ona niejednokrotnie o wiele tańsza, a przede wszystkim znacznie bardziej bezpieczna – zarówno dla Twojego zdrowia, jak i środowiska!