środa, 12 kwietnia 2023 08:09

Małopolska atrakcja turystyczna znowu dostępna

Autor (red)
Małopolska atrakcja turystyczna znowu dostępna

Trasa górnicza Kopalni Soli „Wieliczka” to wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni. Po 3 latach przerwy od 12 kwietnia znów będzie dostępna dla zwiedzających. To zupełnie inny szlak niż dotychczasowo dostępna Trasa Turystyczna, ponieważ ma formę aktywnego wykonywani zadań. Zwiedzający  ze „śleprów” stopniowo, pod okiem przewodnika (przodowego),  stają się adeptami górniczego fachu.


Trasa górnicza to nie tylko zwiedzanie zabytkowych komór i chodników a doświadczanie kopalni: surowej, tajemniczej, prezentującej rozwój technik wydobycia soli w poszczególnych epokach historycznych. Zwiedzanie ma formę aktywnej zabawy i poznawania kopalni przez pryzmat zawodów górniczych. Oświetlając sobie drogę jedynie osobistą górniczą lampą, uczestnicy wykonują różnorodne zadania. Za pomocą mapy wyznaczają sobie kierunek dalszej wyprawy, sprawdzają stan kopalnianej atmosfery, „zamieniają się” w górniczych cieśli, metaniarzy i kruszaków.

Wizyta na tym szlaku trwa ok. 2-3 godziny, rozpoczyna się w centrum miasta (w XIV-wiecznym szybie Regis) i prowadzi przez wyrobiska I i II poziomu, liczące sobie po kilkaset lat. Na początku każdy odwiedzający, nazwany śleperem, otrzymuje stosowne przeszkolenie z zasad przebywania pod ziemią i odpowiedni strój - kask górniczy, lampę i pochłaniacz.

Trasa górnicza to pomysł na wycieczkę rodzinną, z grupą znajomych, dla szkół, ale też grup zorganizowanych. Bilety dostępne są online na stronie kopalni lub w kasach w ograniczonej ilości.

Trasa górnicza nie łączy się z Trasą Turystyczną gdyż przebiega w innym rejonie kopalni. Rozpoczyna się i kończy w centrum miasta Wieliczka. Można ją połączyć ze zwiedzaniem Tężni solankowej w Parku św. Kingi, która jest już czynna po zimowej przerwie.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje