piątek, 7 czerwca 2024 19:32

Miasto posadzi drzewa na Rynku. Coraz bliżej realizacji projektu z Budżetu obywatelskiego?

Autor Mateusz Łysik
Miasto posadzi drzewa na Rynku. Coraz bliżej realizacji projektu z Budżetu obywatelskiego?

Kraków jest coraz bliżej realizacji projektu „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”, który wygrał w budżecie obywatelskim. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej rozpoczęli prace nad studium wykonalności oraz opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej, które mają na celu zazielenienie płyty Rynku.

Projekt zakłada posadzenie drzew na Rynku Głównym w Krakowie, co ma na celu poprawę jakości przestrzeni publicznej oraz dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców. W pierwszym etapie, który potrwa do końca 2024 roku, opracowane zostanie studium wykonalności w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Następnie, w 2025 roku, powstanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa, która umożliwi uzyskanie pozwolenia na budowę.

– Rynek to wyjątkowe miejsce i taki też charakter ma projekt, o którym dziś rozmawiamy. Łączy on wielowiekowe dziedzictwo i architekturę z potrzebami mieszkańców dotyczącymi zazieleniania miejskiej przestrzeni – mówi Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa.

Współpraca z Politechniką Krakowską

Do realizacji projektu zaangażowani zostali specjaliści z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Naukowcy będą pracować w trzech zespołach, które zajmą się analizą historycznych i współczesnych uwarunkowań doboru roślinności, kwestiami widokowymi oraz strukturą podziemną Rynku Głównego.

Prof. Agata Zachariasz, członkini zespołu projektowego, wyjaśnia, że analiza obejmie trzy główne obszary: historię i roślinność, kwestie widokowe oraz strukturę podziemną rynku. Badania te mają na celu określenie, gdzie i jakie drzewa można posadzić, aby nie naruszyć historycznej tkanki miejsca.

Zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego z 2022 r.

Projekt „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” zdobył szerokie poparcie mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego 2022 roku. Inicjator projektu, Krzysztof Kwarciak, podkreśla, że zazielenienie Rynku Głównego ma przywrócić tę przestrzeń mieszkańcom oraz zapewnić cień i chłód w ciepłe dni.

Chcemy, żeby na Rynek Główny po kilkudziesięciu latach wróciły drzewa. Nasadzenia zapewnią trochę cienia oraz sprawią, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią – argumentuje Kwarciak na stronie miasta.

W marcu 2023 roku odbyła się otwarta debata z udziałem ekspertów i mieszkańców, a w listopadzie 2023 roku wydano zalecenia konserwatorskie. W maju 2024 roku podpisano umowę z Politechniką Krakowską na opracowanie dokumentacji projektowej, której koszt wynosi ponad 399 tys. zł.

Na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej utworzono specjalną zakładkę „Drzewa na Rynku”, gdzie na bieżąco będą publikowane informacje o postępach prac.

Realizacja projektu zazielenienia Rynku Głównego w Krakowie to krok w stronę poprawy jakości życia mieszkańców oraz dostosowania przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych. Dzięki zaangażowaniu naukowców i szerokiemu poparciu społecznemu, Kraków ma szansę stać się wzorem dla innych miast, gdzie często zamiast zieleni, jest wybrukowana "patelnia".

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka