sobota, 8 października 2022 06:28

Kraków. Chce zazielenić krakowski Rynek. "Czas, żeby serce miasta stało się wreszcie zielone!"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Chce zazielenić krakowski Rynek. "Czas, żeby serce miasta stało się wreszcie zielone!"

"Nasadzenia zapewniłyby trochę cienia oraz sprawiłyby, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią, która staje się jednym z najgorętszych miejsc w mieście - argumentuje Krzysztof Kwarciak, którego projekt  "Posadźmy drzewa na Rynku Głównym!", właśnie trafił pod głosowanie w krakowskim Budżecie Obywatelskim. " Czas, żeby serce miasta stało się wreszcie zielone!" - apeluje radny.

Krzysztof Kwarciak, autor m.in zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego 2021 "Toalety przy placach zabaw w każdej dzielnicy", tym razem chce zawalczyć o zieleń na Rynku Głównym. "Dziś rozpoczyna się głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Zachęcam do poparcia projektu "Posadźmy drzewa na Rynku Głównym!" (...) Nasadzenia zapewniłyby trochę cienia oraz sprawiłyby, że w ciepłe dni plac nie będzie już betonową patelnią, która staje się jednym z najgorętszych miejsc w mieście. Przestrzeń zostałaby tak zaaranżowana, aby nie ograniczać przejścia i nadal można było organizować duże wydarzenia. Czas, żeby serce miasta stało się wreszcie zielone! - argumentuje Krzysztof Kwarciak, który jest prezesem Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! i radnym dzielnicowym ze Zwierzyńca.

Dziś rozpoczyna się głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Zachęcam do poparcia projektu ..Posadźmy drzewa na Rynku...

Opublikowany przez Krzysztofa Kwarciaka Czwartek, 29 września 2022

Szczegółowy opis projektu można znaleźć na stronie budzet.krakow.pl (TU). Jest to projekt ogólnomiejski - zagłosować za nim mogą wszyscy uprawnieni do głosowania mieszkańcy Krakowa. Głosować będzie można można elektronicznie – poprzez platformę internetową budzet.krakow.pl oraz osobiście – poprzez kartę do głosowania w wybranym punkcie głosowania. Każdy głosujący może oddać głos na sześć różnych projektów (trzy głosy na zadania o charakterze dzielnicowym w swojej dzielnicy, trzy - na zadania o charakterze ogólnomiejskim), przydzielając im od 1 do 3 punktów. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt.

O oryginalnym i zarazem bardzo potrzebnym projekcie rozmawialiśmy z Krzysztofem Kwarciakiem w kwietniu, gdy jego projekt został złożony do weryfikacji, którą jak się okazało, przeszedł pomyślnie. - Na większości europejskich placów zieleń jest obecna w większym stopniu niż w Krakowie, więc myślę, że byłby to taki symboliczny projekt, świadczący o tym, że jednak to serce Krakowa staje się bardziej zielone - mówił w rozmowie z Głosem24.

Radny przypomina, że kiedyś na krakowskim Rynku (i na innych staromiejskich placach) rosły drzewa, które wycięto podczas jednej z rewitalizacji. - W latach 50-tych na większości Rynku rosły drzewa, zieleń była obecna. Niestety, przy okazji jednej z renowacji, która prawdopodobnie nastąpiła w latach 60-tych, zieleń przegrała z betonem - mówi Krzysztof Kwarciak. - To były takie czasy, kiedy beton się kojarzył z nowoczesnością i drzewa wycinano na potęgę. Niestety, w dzisiejszych czasach też to podejście cały czas pokutuje. To jest efekt takiego bardzo specyficznego myślenia o mieście, które moim zdaniem jest szkodliwe. Miasto musi być miejscem przyjaznym do życia, a żeby tak było, potrzebna jest zieleń - mówił Kwarciak.

Projekt to też odpowiedź na zmiany klimatu. Na zabetonowanych placach w upały temperatura dochodzi do 50 stopni Celsjusza. Tak samo jest na Rynku Głównym i innych krakowskich placach, na których nie ma zieleni. - Trzeba się przygotować na nadchodzące zmiany klimatyczne. Wprowadzenie zieleni do kolejnych obszarów miasta zwiększa retencję wód opadowych i zmniejsza temperatury. Skutki zmian klimatycznych będą prawdopodobnie wiązały się z podwyższeniem temperatur, jakie będą odnotowywane w naszym mieście, więc ważne jest, żeby mieszkańcy mogli mieć jakąś ulgę od tych wysokich temperatur - mówi radny. - Warto zwrócić uwagę, że na większości europejskich placów zieleń jest obecna w większym stopniu niż w Krakowie, więc myślę, że to byłby taki symboliczny projekt, świadczący o tym, że jednak to serce Krakowa staje się bardziej zielone - przypomina autor projektu.

W Krakowie Budżet Obywatelski funkcjonuje od 2011 roku. Obecnie największym powodzeniem cieszą się projekty, które dotyczą inwestycji w zieleń. W ubiegłej edycji wśród 12 zwycięskich projektów ogólnomiejskich aż 6 dotyczyło właśnie zazielenienia miasta. Na takie projekty inwestycji w sumie zagłosowało najwięcej osób i zdobyły one aż 39 proc. wszystkich głosów.

W obecnej, 9 już edycji BO Krakowa 2022 do rozdysponowania przez mieszkańców jest w sumie 38 milionów złotych - o 3 miliony więcej niż w roku ubiegłym. 80 proc. całej kwoty przeznaczone zostanie na projekty dzielnicowe. Pozostałe środki - 7,6 mln zł będą na wnioski ogólnomiejskie. Koszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,52 mln zł.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje