czwartek, 6 sierpnia 2020 07:58

Wracają obostrzenia. Minister Zdrowia: W Małopolsce dwa z "czerwonych powiatów"

Autor Marzena Gitler
Wracają obostrzenia. Minister Zdrowia: W Małopolsce dwa z "czerwonych powiatów"

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o powiatach, w których wrócą obostrzenia. Dwa z nich są w Małopolsce. - Musimy się otrząsnąć - zaapelował szef resortu.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza obostrzenia w 19 powiatach. Podzielono je na "żółte" i "czerwone". Wśród "czerwonych" znalazł się powiat nowosądecki i miasto Nowy Sącz, a wśród "żółtych" - powiat oświęcimski.

Lista powiatów, w których wracają obostrzerznia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) wprowadzamy obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej - mówił szef resortu. - Chcemy, w tych powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń, wprowadzić znowu obostrzenia, a tam, gdzie jest nieco mniej zakażeń, czyli w obszarach "żółtych" - rygory wprowadzić w mniejszym zakresie i stopniu - powiedział Łukasz Szumowski.

Na zaprezentowanej mapie są "zielone", "czerwone" i "żółte" obszary. Dwa czerwone znajdują się w Małopolsce. To powiat nowosądecki i Nowy Sącz. Pozostałe są m.in. w województwach: wielkopolskim, łódzkim, na Śląsku i Podkarpaciu. Dane dottyczące zakażeń w strefach czerwonych mają być na bieżąco aktualizowane, a ogniska "wymazywane".

- Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń - podkreślił minister. - 500, a nawet 700 - tylu przypadków dziennie można się spodziewać. Musimy się otrząsnąć - zaapelował.

Zdaniem ministra nie ma przeciwwskazań do niezakrywania ust i nosa, bo można używać przyłbice. Przypomniał, że noszenie maseczek obowiązuje w całym kraju.

Nowe zmiany zaczną obowiązywać od soboty.

Wiceminister Janusz Cieszyński dodał, że przytłaczająca większość powiatów jest koloru zielonego. - Chcemy, by cała mapa była zielona - podkreślił. - Do konsultacji skierujemy sprawy: noszenie maseczek, ograniczenie miejsc siedzących w komunikacji, ograniczenie liczby osób na uroczystościach - dodał.

Jakie limity będą obowiązywały na weselach? Piszemy o tym tu:

Nowe limity dotyczące wesel. Również w Małopolsce
Minister zdrowia poinformował na porannej konferencji prasowej o ponownym wprowadzeniu obostrzeń w 19 powiatach. 6 sierpnia na porannej konferencji prasowej Łukasz Szumowski przekazał informację o ponownym wprowadzeniu obostrzeń w związku z ilością nowych zachorowań na koronawirusa. Największy ry…

Warto dodać, że jak podaje WSSE w Krakowie, obecnie w powiecie nowosądeckim choruje 28,64 osób na 10 tys. mieszkańców, a w Nowym Sączu - 20,88. W niewiele lepszej sytuacji jest powiat tatrzański, gdzie aktywnych przypadków jest 20,27 na 10 tys. mieszkańców. Następny w kolejności w Małopolsce jest powiat bocheński z wynikiem 17,03.

W "żółtej sfrefie" znalazł się również powiat oświęcimski, w którym obecnie jest 141 przypadków zakażenia na blisko 154 tys. mieszkańców, a od poczatku epidemii zakaziło się 246 osób, w tym 5 osób zmarło na COVID-19.

zobacz:

W powiecie oświęcimskim wracają obostrzenia. Powiat w żółtej strefie
Dziś w publicznym wystąpieniu, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, poinformował o powiatach, w których wrócą obostrzenia. Powiat oświęcimski jest jednym z tych, w których zaostrzą się wymogi bezpieczeństwa. Co oznacza żółta strefa i jakie powrócą ograniczenia? Powiat oświęcimski ze względu na wzrost…

Dziś w Małopolsce potwierdzono 118 nowych przypadków z czego większość na Sądecczyźnie i w Krakowie.

W jakich powiatach wrócą obostrzenia i czego będą dotyczyć? Zobacz:

Małopolska wśród województw z największym rygorem epidemicznym. Nowe obostrzenia dla 19 powiatów w Polsce
Minister zdrowia poinformował na porannej konferencji prasowej o ponownym wprowadzeniu obostrzeń w 19 powiatach. 6 sierpnia na porannej konferencji prasowej Łukasz Szumowski przekazał informację o ponownym wprowadzeniu obostrzeń w związku z ilością nowych zachorowań na koronawirusa. Największy rygo…

Małopolska - najnowsze informacje