poniedziałek, 22 stycznia 2024 10:39

Noworoczna gala w Wieliczce. Nagrody Kulturalne Burmistrza i wspaniała zabawa [VIDEO, FOTO]

Autor Marzena Gitler
Noworoczna gala w Wieliczce. Nagrody Kulturalne Burmistrza i wspaniała zabawa [VIDEO, FOTO]

- Spotkanie Noworoczne to przede wszystkim moment podziękowań. Jest wiele organizacji i wiele osób, które na co dzień pracują społecznie, poświęcają swój czas, by budować przyszłość naszych miejscowości - mówił na sobotniej gali Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. Na koncercie wręczono Nagrody Kulturalne Burmistrza Wieliczki za 2023 rok, które w tym roku otrzymali Zbigniew Grzech i Hufiec ZHP Wieliczka. W spotkaniu wzięła udział Elżbieta Achinger, I wicewojewoda małopolska.

W sobotę, 20 stycznia, w Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnym "Solne Miasto" w Wieliczce odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne mieszkańców.  

Artur Kozioł: tym koncertem chcemy podziękować

- Spotkanie Noworoczne to przede wszystkim moment podziękowań. Jest wiele organizacji i wiele osób, które na co dzień pracują społecznie, poświęcają swój czas, by budować przyszłość naszych miejscowości. Zawsze tym koncertem chcemy podziękować tym, którzy budują to szczególne miejsce - Wieliczkę. - podkreślił Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Spotkanie Noworoczne

🤩Spotkanie Noworoczne🥰🥳

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Sobota, 20 stycznia 2024

W spotkaniu wzięła udział Elżbieta Achinger, I wicewojewoda małopolski. - Dziękuję panu burmistrzowi Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka za zaproszenie. Mieszkańcom naszego miasta życzę zdrowia, spełnienia marzeń i samych sukcesów w nowym roku! - podsumowała.

Nagrody Kulturalne Burmistrza dla wieliczan

Koncert połączony został z wręczeniem Nagród Kulturalnych 2023 Burmistrza. Artur Kozioł przekazał je w w towarzystwie zastępczyni burmistrza Agnieszki Szczepaniak i I wicewojewody małopolskiego Elżbiety Achinger, również wieliczanki.

W kategorii „Całokształt działalności kulturalnej” wyróżniono Zbigniewa Grzecha, wieliczanina, twórcę szopek typu krakowskiego, wielokrotnie nagradzanego w konkursach, jednego z czołowych szopkarzy, który od lat odgrywa ważną rolę w środowisku, współtworzy trendy i współkreuje bogatą spuściznę tradycji krakowskiej szopki.

Pan Zbigniew swoją pasję rozpoczął mając 11 lat, kiedy to w 1948 roku po raz pierwszy wziął udział w konkursie, zdobywając swoją pierwszą nagrodę. Jedną z jego nagrodzonych szopek w Konkursie Szopek Krakowskich można podziwiać na Trakcie Solnym w Wieliczce. W dowód uznania dla kultury w 2022 r. otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Zbigniew Grzech jest nadal aktywnym twórcą szopek. Sukces odniósł również podczas ostatniego, 81. Konkursu Szopek Krakowskich. Jego szopka w kategorii szopki średnie znów znalazła się na podium, zajmując trzecie miejsce.

W kategorii „Wydarzenie roku” nagrodzony został Hufiec ZHP Wieliczka, który w 2023 roku przygotował wyjątkowe obchody jubileuszu 110-lecia harcerstwa na ziemi wielickiej. Harcerze z Hufca Wieliczka współtworzą życie kulturalne i społeczne w regionie od kilkudziesięciu lat, uczestniczą w wydarzeniach patriotycznych, kulturalnych, pomagali w czasie pandemii i kryzysu uchodźczego. Nagrodę z rąk burmistrza Artura Kozioła odebrała komendantka hufca hm. Anna Hałatek w obecności wielickich harcerzy, którzy bardzo licznie wzięli udział w sobotnich uroczystościach.

Noworoczny koncert dla mieszkańców

Noworocznym prezentem dla mieszkańców podczas gali wręczenia nagród, był koncert ulubionej orkiestry wieliczan - Orkiestry Straussowskiej Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko oraz artystów polskiej sceny muzycznej: Tomasza Steciuka, Karola Drozda, Aleksandra Martineza, Emilii Azierskiej i Weroniki Bochat-Piotrowskiej, który poprowadziła z humorem Jolanta Suder. Mieszkańcy świetnie bawili się słuchając światowych przebojów muzyki rozrywkowej.

Spotkanie Noworoczne połączono ze zbiórką charytatywną dla Róży Zaręby z Wieliczki oraz podopiecznych wspólnoty L'Arche w Śledziejowicach.

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka