środa, 14 czerwca 2023 12:11

Wieliccy harcerze gotowi pomagać już 110 lat

Autor Marzena Gitler
Wieliccy harcerze gotowi pomagać już 110 lat

„W dniu tak wyjątkowego jubileuszu dziękuję wszystkim harcerzom, że zawsze jesteście gotowi pomagać. Pomagaliście w czasie pandemii, ale także w czasie kryzysu uchodźczego i zawsze, kiedy jest taka potrzeba. Dziękuję za Waszą wierność ideałom i złożonym przyrzeczeniom. Czuwaj!” – gratulował burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł. Wielicki hufiec ZHP świętował swoje 110-lecie.

1 Wielicka Drużyna Skautowa im. Zawiszy Czarnego została utworzona 2 lutego 1913 roku przy Polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Wieliczce. Ważną datą już odrodzonego po upadku komunizmu wielickiego harcerstwa jest 11 listopada 1989 roku, Hufiec ZHP Wieliczka im. Edwarda Dembowskiego otrzymał swój sztandar.

W drużynach działających na terenie powiatu wielickiego jest blisko 350 zuchów harcerzy i instruktorów. Tworzą oni kilkanaście gromad zuchowych i drużyn harcerskich, funkcjonujących nie tylko w Wieliczce, ale też w gminach Gdów i Kłaj.

27 maja hucznie świętowano jubileusz 110-lecia wielickiego harcerstwa. Na wielickich plantach stanęła namiotowa wioska, która była żywą reklamą harcerskich ideałów. Druhowie uczyli w niej, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy, a z ich lekcji skorzystał sam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Harcerze zaprosili mieszkańców do wspólnej gry terenowej „Tropem zaginionego skarbu”.  Wieczorem odbył się uroczysty apel, na którym odznaczenia otrzymali zasłużeni druhny i druhowie. Ciepłe słowa pod adresem harcerzy skierowali zaproszeni goście, z burmistrzem Wieliczki Arturem Koziołem na czele. „W dniu tak wyjątkowego jubileuszu dziękuję wszystkim harcerzom, że zawsze jesteście gotowi pomagać. Pomagaliście w czasie pandemii, ale także w czasie kryzysu uchodźczego i zawsze, kiedy jest taka potrzeba. Dziękuję za Waszą wierność ideałom i złożonym przyrzeczeniom. Czuwaj!” – gratulował burmistrz Wieliczki.

Obchody zakończono wzruszającym „Spotkaniem pokoleń przy harcerskiej piosence” w Wielickiej Mediatece, podczas którego dawne wyprawy i obozy wspominali ci, którzy wychowywali w duchu harcerskiego prawa całe pokolenia wieliczan. Oglądano archiwalne i współczesne zdjęcia i filmy. Odbyło się też symboliczne harcerskie ognisko z obrzędowymi i turystycznymi piosenkami, które intonowali druhowie z 2 DH Sokoły z Gorzkowa.

Żywą pamiątką jubileuszu będzie dąb 110-lecia, który wspólnie posadzono na wielickich plantach.  Wybrano drzewo, którego liście tworzą wieniec na każdym harcerskim krzyżu i które symbolizuje męstwo i wytrwałość.

Marzena Gitler, fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka