piątek, 26 lutego 2021 08:40

Powiat oświęcimski. Wyniki próbnych matur nie są optymistyczne. To wina zdalnej nauki?

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Wyniki próbnych matur nie są optymistyczne. To wina zdalnej nauki?

Z wypowiedzi dyrektorów szkół ponadpodstawowych wynika, że część z nich już przeprowadziła wewnątrzszkolne próbne egzaminy dojrzałości. Reszta czeka na przeprowadzenie „ministerialnych” matur próbnych w oparciu o materiały Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wyniki? W większości nie są dobre.

25 lutego odbyła się narada online z dyrektorami placówek oświatowych i poradni psychologiczno-pedagogicznych, których organem prowadzącym jest powiat oświęcimski. Spotkanie poprowadził wicestarosta Paweł Kobielusz, któremu towarzyszyła skarbniczka Powiatu Katarzyna Wanat i naczelniczka wydziału edukacji, zdrowia i spraw społecznych Monika Stalica.

Tam, gdzie próbne matury już się odbyły, wyniki w wielu przypadkach nie skłaniają do optymizmu. Dyrektorzy szkół przekonywali, że to konsekwencja trwającej od blisko roku zdalnej nauki, która ma wiele mankamentów.

– U nas egzaminy próbne odbywają się w tym miesiącu, na wniosek uczniów. Przygotowujemy się do marcowej próby generalnej w szkole, tej zapowiadanej przez ministra edukacji narodowej – powiedziała Jolanta Bąk, dyrektorka „Konara”.

Jacek Stoch, dyrektor popularnego „Chemika” poinformował, że egzaminy w tej placówce przeprowadzono w trybie zdalnym. Natomiast w „Ozetach” próbna matura odbyła się w salach szkoły przy ul. Leszczyńskiej – z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. – Obecność była stuprocentowa – powiedziała dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego  w Oświęcimiu Grażyna Gawłowska.

W „Ekomomiku” czekają na materiały z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Próbne matury zostaną przeprowadzone w marcu w trybie stacjonarnym.

– W pełnym reżimie sanitarnym, podobnie jak przeprowadziliśmy próbne egzaminy zawodowe. Uczniowie zostaną podzieleni i będą pisać próbną maturę w poszczególnych salach. W danej sali zasiądzie około 10 uczniów – powiedziała dyrektor PZ nr 4 Edyta Bogusz.

W Powiatowym Zespole Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach za uczniami już jedna matura próbna. – Na początku marca przystępujemy do pisania matury w trybie stacjonarnym – poinformowała dyrektorka „Szóstki” Dorota Klimczak.

Grażyna Mojżesz-Wlazły, dyrektorka PZ Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach powiedziała, że w przyszłym tygodniu odbędzie się w tej placówce matura w oparciu o wytyczne CKE. Podobnie jak w brzeszczańskiej placówce, także w „Dąbrowskiej” egzamin próbny odbędzie się w trybie stacjonarnym.

Również w kęckim „Koperniku” uczniowie ostatnich klas pofatygują się do budynku szkoły, by przystąpić do próbnej matury. – Wybraliśmy największe klasy, by zachować właściwe odstępy w związku z reżimem sanitarnym – podkreśliła dyrektorka PZ nr 10 w Kętach Ilona Kula.

– Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia egzaminu w szkole – zapewniła Grażyna Kowalska, dyrektorka popularnego „Wyspiana”.

Szczepienia nauczycieli

Zdecydowana większość nauczycieli szkół powiatowych wyraziła chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Wielu pedagogów zostało pozbawionych tej możliwości wskutek przebytych niedawno chorób, aktualnych urlopów oraz zdarzeń losowych.

Niestety w kilku powiatowych placówkach masowe szczepienia jeszcze się nie zaczęły. Tak jest w „Chemiku” (67 proc. chce się zaszczepić), w „Ekonomiku” (80 proc.), w „Dąbrowskiej” (80 proc.), w „Wyspianie” (81 proc.).

W „Konarze” akcja szczepień ruszyła 25 lutego i potrwa do 2 marca. – Chęć zaszczepienia zgłosiło 78 procent nauczycieli naszej szkoły – powiedziała dyr. Jolanta Bąk.

Także od wczoraj szczepieni są nauczyciele w „Ozetach” (90 proc. zgłosiło chęć zaszczepienia się) i w PZ Nr 6 (prawie wszyscy zadeklarowali chęć zaszczepienia się). Trwa szczepienie w kęckim „Koperniku” (65 proc.).

info i foto: powiat oświęcimski

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka