wtorek, 9 maja 2023 13:52

Poznaj zadania oleju w samochodach i jego różne rodzaje, sposób wymiany

Autor Artykuł zewnętrzny
Poznaj zadania oleju w samochodach i jego różne rodzaje, sposób wymiany

Każdy silnik do prawidłowego funkcjonowania wymaga oleju. Prawdę mówiąc, olej jest niezbędnym elementem silnika. Olej silnikowy, zarówno syntetyczny, półsyntetyczny, jak i mineralny, spełnia kilka funkcji.

Do czego służy olej silnikowy?

Olej silnikowy spełnia wiele funkcji, aby silnik mógł prawidłowo pracować przez cały czas. Do najważniejszych należą:
Smarowanie
Chłodzenie

Jak wybrać olej silnikowy:

Olej silnikowy smaruje, chłodzi, czyści i chroni silnik. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie regularnej rutyny konserwacji puszek, która obejmuje zrozumienie, jak często należy wymieniać olej.Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji przy wyborze oleju silnikowego do swojego pojazdu.Marka oleju silnikowego, którą wybierzesz, nie jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę.Obecnie dostępne są różne rodzaje konwencjonalnych syntetyków i mieszanek syntetycznych.Należy również ocenić wiek pojazdu oraz to, czy przez cały okres eksploatacji używaliśmy oleju konwencjonalnego czy syntetycznego Zmiana z jednego typu na drugi może wywołać komplikacje.

 1. Skonsultuj się z instrukcją obsługi, wybierając olej silnikowy, powinieneś początkowo wiedzieć, jakiego rodzaju oleju potrzebujesz.
  2.Poznaj rodzaj silnika, do którego olej jest przeznaczony
  3.Poznaj jego poziom prezentacji
  4.Dowiedz się, czy olej spełnia wymagania producenta samochodu.

Jakie są podstawowe zalety oleju silnikowego?

Olej silnikowy, dla właścicieli pojazdów, przede wszystkim zapobiega kosztownym naprawom. Bez lubrykantu silnik uległ poważnemu uszkodzeniu. To właśnie zapewnia wysokiej jakości olej silnikowy.

Zapewnia dłuższą żywotność silnika.

Engine oil keeps the engine from clogging and becoming damaged by minimizing friction between parts and cleaning the entire engine. Części mechaniczne mają dłuższą żywotność i mniej korodują. W rezultacie silnik pracuje lepiej i ma dłuższą żywotność.

Zapewnia prawidłową pracę silnika.

Dobrze naoliwiony silnik pracuje lepiej. W rzeczywistości prawidłowe smarowanie jest wymagane, aby uniknąć katastrofalnych uszkodzeń mechanicznych.Oprócz wydajności silnika wpływa to na koszty utrzymania.

Zmniejsza zużycie paliwa i emisję CO2

Jakie rodzaje oleju silnikowego są dostępne?

Jeśli chodzi o regularną konserwację samochodu, istnieją cztery podstawowe rodzaje oleju silnikowego.

Standard Motor Oil

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem oleju silnikowego jest konwencjonalny olej silnikowy. Jest on wytwarzany ze świeżo przetworzonej ropy naftowej wydobywanej z podziemnego szybu naftowego.Olej ten najlepiej nadaje się do pojazdów lekkich, późnych modeli o minimalnym przebiegu i prostej architekturze silnika.

Olej silnikowy dla dużych przebiegów

Oleje silnikowe o dużym przebiegu zawierają dodatki i substancje chemiczne, które pomagają utrzymać sprawne działanie starszych silników o przebiegu 75 000 mil lub większym. Odżywki, uszczelniacze, przeciwutleniacze, detergenty i dodatki zwiększające tarcie pomagają zapobiegać poważnym awariom silnika i problemom z utrzymaniem samochodu w starszych pojazdach. Olej silnikowy o dużym przebiegu może pomóc zmniejszyć zużycie oleju, wycieki i dymienie.

Olej silnikowy Syntetyczny

Syntetyczny olej silnikowy jest dwa do czterech razy droższy od zwykłego oleju, ale w dłuższej perspektywie jest lepszy dla Twojego silnika. Jeśli chodzi o żywotność samochodu, pieniądze zainwestowane w syntetyczny olej silnikowy mogą się zwrócić w postaci niższych kosztów utrzymania, dzięki uniknięciu poważnych problemów w późniejszym czasie. Olej syntetyczny jest produkowany na bazie wysokorafinowanego oleju konwencjonalnego, dodatki w proszku oraz olej nośny, który równomiernie rozprowadza dodatki w silniku.

Olej silnikowy z mieszanką syntetyczną

Syntetyczna mieszanka oleju silnikowego zawiera olej konwencjonalny i syntetyczny. Zapewnia to kierowcom tańszą alternatywę dla całkowicie syntetycznych olejów silnikowych przy zachowaniu wyższej klasy niż konwencjonalne rodzaje.

Jak wymienić olej silnikowy:

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego zależy od czasu produkcji pojazdu, jego przebiegu i rodzaju silnika. Aby dowiedzieć się, kiedy należy wymienić olej, należy zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu.

Wymagane narzędzia:

 • Klucz do usuwania korka filtra (końcówka skrzynkowa lub nasadka)
 • Klucz do filtra oleju
 • Szpikulec do spuszczania oleju
 • Lejek
 • Rękawiczki lateksowe
 • Podnośnik i stojaki lub pochyłości (opcjonalnie)

Kroki przy wymianie oleju:

1.Sprawdź rodzaj i miarę wymaganego oleju
2.Zbierz swoje filtry, klucze i inne materiały.
3.Ustaw swój pojazd
4.Znajdź filtr oleju i korek spustowy
5.Spuść olej
6.Zamocuj korek spustowy
7.Wymień filtr oleju
8.Dodaj nowy olej
9.Sprawdź poziom oleju

Źródło informacji
https://www.czesciauto24.pl/oleje-silnikowy
https://autokult.pl/rodzaje-olejow-silnikowych-czym-kierowac-sie-przy-wyborze,6808001905719425a

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka