środa, 10 stycznia 2024 12:25

Mała czarna i sztuczne perły. Rocznica śmierci Coco Chanel

Autor Karolina Kurando
Mała czarna i sztuczne perły. Rocznica śmierci Coco Chanel

Jedna z najbardziej znanych projektantek mody. Coco Chanel. Zmarła w Paryżu, 10 stycznia 1971 roku, w wieku 87 lat. To jej zawdzięczamy kultową małą czarną, sukienkę, którą każda kobieta powinna mieć w szafie. Francuzka kochała swoją pracę i dzięki tej miłości zrewolucjonizowała świat mody.

Świat mody był jej przeznaczony i czekał na nią – już jako młoda dziewczyna, zamieszkująca sierociniec, uczyła się krawiectwa pod okiem sióstr zakonnych. Następnie jej umiejętności krawieckie rozwijała ciotka. Potem wszystko wydarzyło się szybko: występy jako piosenkarka (sama projektowała sobie stroje), otwarcie sklepu z kapeluszami, założenie domu mody Chanel, wprowadzenie do sprzedaży najsłynniejszych perfum na świecie, Chanel N°5.

Zapisała się w historii kultury i mody jako bizneswoman, uosobienie niezależności. I pracoholiczka. Praca była całym jej życiem. Kochała modę, a moda kochała ją. Elegancja, szyk i prostota były jej znakami rozpoznawczymi. Przyczyniła się do uwolnienia kobiet ze ściskających gorsetów, jej kreacje miały być gustowne, ale wygodne. „Zawsze wyglądaj tak, jakbyś miała spotkać miłość swojego życia lub najgorszego wroga” – mawiała.

Zmarła 10 stycznia 1971 r. Pozostawiła po sobie ogromną spuściznę, lecz stworzony przez nią dom mody Chanel ponownie rozwinął swe skrzydła dopiero w 1983 r., kiedy jego kierownikiem został Karl Lagerfeld.

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka