czwartek, 31 stycznia 2019 14:02

Są już zarzuty dla sprawców ostrzelania tramwajów w Krakowie

Autor Aleksandra Bieniek
Są już zarzuty dla sprawców ostrzelania tramwajów w Krakowie

W związku z poniedziałkowym ostrzelaniem dwóch tramwajów linii nr 73 i 52 w Krakowie, Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście Wschód wczoraj przedstawiła dwóm sprawcom zarzuty.

Grzegorz H. (18 lat) jest podejrzany o to, że strzelał z broni pneumatycznej do tramwaju linii nr 73. Mężczyzna niszcząc szybę spowodował straty w wysokości 1700 złotych na szkodę MPK S.A w Krakowie. Co więcej podejrzany 18-latek strzelaniem naraził pasażerów tramwaju na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Chłopak miał też strzelić do szyby wystawowej powodując stratę w wysokości 3000 tysięcy złotych.18-latkowi grozi kara do 5 lat więzienia.

Michał S. (21 lat) jest podejrzany o to, że oddał strzały z broni pneumatycznej do tramwaju linii nr 52. Mężczyzna tym samym spowodował stratę w wysokości 1700 złotych na szkodę MPK S.A. Grozi mu do 5 lat więzienia.

- Obaj mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych zarówno przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji II w Krakowie jak i prokuratorów Prokuratury Rejonowej Kraków - Śródmieście Wschód w Krakowie. Obaj przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyli wyjaśnienia, opisując w nich przebieg zdarzeń z dnia 28 stycznia 2019 r, zbieżny z ustaleniami stanu faktycznego – poinformował Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wartość szkody wynikającej ze zniszczenia dwóch szyb tramwajowych wynosi 3400 zł. zaś wartość szkody wyrządzonej zniszczeniem szyby wystawowej w budynku jednej z firm wynosi 3000 zł.

Wczoraj prokuratura wobec podejrzanych zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego, przy czym Grzegorza H. zobowiązano do stawiennictwa w Komisariacie Policji VIII w Krakowie 3 razy w tygodniu oraz do wpłaty kwoty 2000 zł tytułem poręczenia majątkowego, zaś na Michała S. nałożono obowiązek stawiania się 2 razy w tygodniu w Komisariacie Policji VI w Krakowie oraz wpłaty kwoty 3000 zł.

- W następstwie zdarzenia, pasażerowie ostrzelanych tramwajów nie odnieśli żadnych obrażeń. Jeden z nich został uderzony w twarz prawdopodobnie odłamkiem szkła pochodzących z pękniętej szyby, jednak w następstwie tego nie doznał żadnych ran – dodaje rzecznik.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka