wtorek, 12 września 2023 07:20

Sceny jak z filmu akcji! W zatrzymaniu mężczyzny policjantowi pomogli mieszkańcy

Autor Katarzyna Jamróz
Sceny jak z filmu akcji! W zatrzymaniu mężczyzny policjantowi pomogli mieszkańcy

Młodszy aspirant Marcin Ścibor Naczelnik Wydziału Kryminalnego z I Komisariatu Policji w Katowicach, w czasie wolnym od służby wspólnie z mieszkańcem Łęk oraz mieszkanką Oświęcimia, podjęli skuteczną interwencję wobec pijanego kierowcy. W organizmie 47-latka znajdowało się 2,6 promila alkoholu, nie miał on uprawnień do kierowania, a do samochodu zabrał 14-letniego syna.

W sobotę (9 września) tuż przed południem w Oświęcimiu mł. asp. Marcin Ścibor z katowickiego komisariatu, jadący swoim samochodem zauważył, że znajdujący się przed nim seat nie trzyma prostego toru jazdy.

– Funkcjonariusz podejrzewając, że za kierownicą znajduje się osoba chora lub nietrzeźwa, natychmiast powiadomił operatora numeru alarmowego 112 i dalej za nim jechał. Na jednej z ulic osiedla Zasole seat uderzył w krawężnik, po czym się zatrzymał. Policjant również zatrzymał swój pojazd, a następnie podbiegł do seata, lecz wtedy jego kierowca ponownie ruszył. Z pomocą policjantowi pospieszył mieszkaniec Łęk, który podjechał swoim samochodem i razem ruszyli za seatem. W tym momencie do działania włączyła się kierująca oplem. Swoim samochodem zablokowała seatowi drogę ucieczki. Wtedy policjant podbiegł do pojazdu, udaremniając kierowcy dalszą jazdę – informuje policja.

2,6 promila alkoholu

Jak się okazało 47-letni mieszkaniec gminy Oświęcim był nietrzeźwy. Badanie wykazało, że miał 2,6 promila alkoholu w organizmie. Nie posiadał również uprawnień do kierowania. Pasażerem seata był 14-letni syn kierowcy. Małoletniego policjanci oddali pod opiekę rodziny, natomiast mężczyzna został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości 47-latkowi grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych. Natomiast za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletniego grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. W związku z jazdą pojazdem mechanicznym pomimo braku uprawnień do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu zostanie skierowany odrębny wniosek o ukaranie. O zdarzeniu zostanie również powiadomiony Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.

Wzorowa reakcja

Na wyróżnienie i podziękowania za wzorową obywatelską reakcję na przestępstwo zasługuje pani Marta z Oświęcimia oraz pan Marcin z Łęk. Widząc zachowanie drogowego przestępcy, błyskawicznie wsparli działanie policjanta. Dzięki takiej postawie akcja zakończyła się szybkim i skutecznym zatrzymaniem.

Inf. KPP Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka