czwartek, 13 lipca 2023 12:29

Dziesiątki zalanych aut i podtopienia w Małopolsce. Wiemy gdzie jest najtrudniejsza sytuacja

Autor Patryk Trzaska
Dziesiątki zalanych aut i podtopienia w Małopolsce. Wiemy gdzie jest najtrudniejsza sytuacja

Pada i nie zapowiada się, aby przestało. Od wczesnych godzin porannych mieszkańcy Małopolski mierzą się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podkreślają strażacy, najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie limanowskim, krakowskim oraz tarnowskim. Na terenie województwa obowiązuje 2 stopień zagrożenia.  

Nad ranem Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie poinformowało, że dzisiaj (13 lipca) do godz. 24:00 prognozowane są opady deszczu o natężeniu silnym i ulewnym, okresami nawalnym. Sumy opadów miejscami od 50 mm do 65 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad.  Prawdopodobieństwo: 85 %. Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali  3-stopniowej).        

Nie trzeba było długo czekać, aby prognozy na własnej skórze. Już od wczesnych godzin porannych, mieszkańcy Małopolski wzywali straż pożarną w związku z licznymi podtopieniami. – Na godzinę 14:00 mamy 55 interwencji. Najwięcej w powiecie limanowskim, krakowskim i tarnowskim. Dochodziło tam głównie do zalań piwnic i przepustów drogowych. Nasze działania polegały na odpompowywaniu nadmiaru wody. Deszcz spowodował też łamanie się drzew. Strażacy usuwają konary i gałęzie tak, aby nie zagrażały życiu i zdrowiu ludzi – przekazał w rozmowie z Głos24 mł. kpt. mgr Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Mieszkańcy Małopolski zaczęli udostępniać zdjęcia i filmy niszczycielskiego żywiołu w Internecie. Widać na nich zalane ulice m.in. właśnie Limanowej, gdzie pod wodą znalazł się lokalny rynek i jeden z supermarketów.

Zalane samochody na parkingu przy warzelni na terenie kopalni soli - fot. czytelnik

Trudna sytuacja jest też w Wieliczce, gdzie na parkingu przy kopalni soli woda zalała kilkanaście samochodów osobowych. Tylko nielicznym udało się odjechać.

„Basen Wielicki” Foto: Filip

Opublikowany przez Platforma Komunikacyjna Krakowa - PKK Czwartek, 13 lipca 2023

– Na godzinę 14:00 odnotowaliśmy 9 interwencji na terenie powiatu wielickiego. Na miejscu pracują strażacy – zaznaczał Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Jak informuje Wielicka Informacja Komunikacyjna - WIK nie ma możliwości przejazdu przez przystanek Wieliczka Park na ul. Dembowskiego oraz Wieliczka Klasztor na ul. Narutowicza z powodu zalania. Droga jest zablokowana w dwóch kierunkach. Linie autobusów z i do Krakowa: 204, 244, 274, 301, 304 – kierowane ul. Krakowską i ul. Niepołomską. W Kokotowie został zalany przejazd pod wiaduktem i został zamknięty dla ruchu.

AKTUALIZACJA:

Jak poinformowała OSP Wieliczka: "Po nawalnym opadzie i podtopieniach w wielu miejscach w Wieliczce na szczęście nie ma już większych śladów. Od godziny 13:00 dwa zastępy OSP Wieliczka - 569 K 49 Scania oraz 569 K 44 Renault Master wyjechały do akcji związanych z lokalną powodzią błyskawiczną kilkukrotnie" - napisała w poście.  

🚨 Po nawalnym opadzie i podtopieniach w wielu miejscach w Wieliczce na szczęście nie ma już większych śladów. 🚒 Od...

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce Czwartek, 13 lipca 2023
  • Zobacz też:
Potop na ulicach miasta. “Czegoś takiego dawno nie widziałem” [Wideo]
W czwartkowe popołudnie (13 lipca) nad Wieliczką przeszła ulewa. Ulicami płynęła woda. W związku z ulewą, jaka przeszła nad Wieliczką, ulicami miasta płynie woda. Ciężka sytuacja jest w okolicach parku Adama Mickiewicza. – Czegoś takiego dawno nie widziałem-komentuje film pan Zbigniew. – Co by by…

fot. Otwarta Wieliczka/Facebook

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka