piątek, 5 stycznia 2024 10:08

Spotkanie autorskie z Katarzyną Szaulińską w księgarni Karakter

Autor Karolina Kurando
Spotkanie autorskie z Katarzyną Szaulińską w księgarni Karakter

Katarzyna Szaulińska to jeden z najciekawszych głosów na polskim rynku wydawniczym. Poetka, prozatorka, autorka monodramu i scenariusza komiksu. Twórczyni wielokrotnie nominowana i nagradzana. Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół drugiej książki poetyckiej Szaulińskiej, Kryptodomu. Tom ukazał się w październiku 2023 r. nakładem wydawnictwa Biuro Literackie.

Nominowana w ubiegłym roku do Nagrody Literackiej Nike autorka (nominację otrzymała za zbiór opowiadań Czarna ręka, zsiadłe mleko opublikowany w 2022 r. przez Wydawnictwo Filtry) debiutowała poetycko tomem Druga osoba (Biuro Literackie 2020). Trzy lata później Szaulińska wróciła na scenę poetycką z Kryptodomem, o którym tak pisze Biuro Literackie:

Kryptodom to po niemiecku kryptokopuła – termin określający magmę gromadzącą się pod powierzchnią ziemi, zamkniętą i ukrytą, w przeciwieństwie do „otwartego” wulkanu, który wylewa ją w postaci lawy. Ziemia unoszona od środka może kojarzyć się z puchnącą sylwetką kobiety ciężarnej, z miną przeciwpiechotną, ale też z trupami wepchniętymi pod dywan. Słowo „kryptodom” kojarzy się poza tym z domem – ale podejrzanym, fałszywym, będącym przykrywką dla czegoś zgoła nieprzytulnego. Krypta, jako „dom” dla trumny, jest miejscem alchemicznej przemiany martwego w wybuchowe.

Spotkanie z Katarzyną Szaulińską odbędzie się 15 stycznia 2024 r. o 18:00 w księgarni Karakter przy ul. Tarłowskiej 12 w Krakowie. Organizatorem jest Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury UJ. Rozmowę z poetką poprowadzi Maria Świątkowska, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ w Katedrze Teorii Literatury Wydziału Polonistyki UJ.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka