środa, 8 maja 2019 10:07

Startuje budowa EuroVelo 11 wzdłuż Dunajca w gminie Zakliczyn

Autor Marzena Gitler
Startuje budowa EuroVelo 11 wzdłuż Dunajca w gminie Zakliczyn

Realizację inwestycji poprzedził zorganizowany 7 maja na wałach wzdłuż Dunajca briefing prasowy m.in. z udziałem wicemarszałka Małopolski Łukasza Smółki oraz Anny Pieczarki z zarządu województwa. Nowy fragment małopolskiej części, określanej mianem VeloNatura, umożliwi wkrótce podróżowanie rowerem po kolejnych najpiękniejszych terenach doliny tej rzeki.

W budowie jest następny fragment liczącej prawie 6 tys. km europejskiej trasy EuroVelo 11 od zapory w Czchowie do Lusławic. Długość budowanego przez województwo małopolskie odcinka przez gminy Czchów i Zakliczyn wynosi 16,8 kilometrów, a koszt to prawie 9 mln zł. Wykonawcą robót jest firma Strabag Infrastruktura Południe S.p. z. o.o.

Między Czchowem a Filipowicami ścieżka została poprowadzona po istniejących drogach. Pozostała część odcinka przez gminę Zakliczyn – aż do Lusławic (przeszło 11,5 kilometra) – będzie przebiegać po wałach przeciwpowodziowych Dunajca. W ramach zakliczyńskiej części inwestycji na wałach przeciwpowodziowych Dunajca powstaną m.in. dwie kładki nad potokami – Rudzanka i Paleśnianka. W okolicach mostu w Zakliczynie – w ciągu drogi wojewódzkiej nr 975 ścieżka będzie poprowadzona pod przeprawą mostową przez Dunajec, dzięki czemu rowerzyści będą omijać bezkolizyjnie ruchliwą jezdnię. Wszystko zostanie wybudowane w najwyższym standardzie.

- Cieszę się, że uprawiający turystykę rowerową zyskają kolejną atrakcyjną i bezpieczną trasę, prowadzącą przez malownicze tereny z pięknymi widokami. Jako zarząd województwa będziemy zlecać projekty odcinków następnych ścieżek rowerowych, będziemy otwarci na wszelkie inicjatywy w tym zakresie – zapewnił wicemarszałek Łukasz Smółka.

- Będzie to trasa łatwa, przyjazna dla rowerzystów. Stwarzamy warunki do rekreacji, do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale także do przyjemnego spędzania czasu na wydarzeniach kulturalnych – stwierdziła Anna Pieczarka, która jednocześnie zaprosiła już przy tej okazji że tegoroczne dożynki województwa małopolskiego odbędą się 1 właśnie w Zakliczynie, na obiekcie sportowo-rekreacyjnym „Kamieniec”.

O znaczeniu inwestycji dla miasta i gminy Zakliczyn przypomniał burmistrz Dawid Chrobak. Z nowo powstajacą trasą EuroVelo 11 zostaną skomunikowane już istniejące ścieżki rowerowe. Jeszcze w tym roku powstanie ciąg pieszo-rowerowy przy odcinku drogi wojewódzkiej od ronda w Roztoce do mostu nad Dunajcem. Koszt to 746 tys. zł, a przedsięwzięcie jest finansowane po połowie przez samorząd Małopolski i gminę Zakliczyn.

- Jako samorząd gminny wytyczyliśmy już ścieżki do atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie miejsc, które oczywiście połączone będą z trasą VeloNatura, m.in. w kierunku Jamnej, Lusławic i Melsztyna – dodał Dawid Chrobak.

W spotkaniu, symbolicznie inaugurującym budowę nowej trasy rowerowej po obwałowaniach Dunajca, uczestniczyli również poseł Michał Wojtkiewicz, radny województwa małopolskiego Wojciech Skruch, wiceprzewodnicząca rady powiatu tarnowskiego Irena Kusion oraz miejscowi samorządowcy.

inf. i foto: UMWM

Tarnów - najnowsze informacje