czwartek, 18 czerwca 2020 11:56

Tesco odchodzi z Polski. Kto je zastąpi?

Autor Marzena Gitler
Tesco odchodzi z Polski. Kto je zastąpi?

Tesco poinformowało oficjalnie o sprzedaży swojego biznesu w Polsce. Zlikwidowane zostanie 301 sklepów, centra dystrybucji i główna siedziba w Krakowie. Co z pracownikami?

Tesco zadecydowało o sprzedaży wszystkich placówek w Polsce. Nabywcą jest Salling Group, właściciel m.in Netto. Wartość transakcji to 900 mln zł. Sklepy Tesco w ciągu 18 miesięcy zmienią szyld na Netto.

Finalizacja umowy powinna nastąpić w czwartym kwartale 2020 roku.

Brytyjska sieć Tesco chce rozwijać swoją działalność w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mam silniejszą pozycję rynkową.

Tesco w Polsce przeżywa trudności od kilku lat. Likwidowane były kolejne sklepy, a sieć ograniczyła się do ok 100 placówek, a w 2019 roku dokonało zmniejszenia wielkości swoich hipermarketów w Polsce do formatu kompaktowego. W ciągu ostatnich 18 miesięcy sprzedała 22 sklepy za 200 mln funtów. Część z nich kupiła sieć Kaufland. 19 działających sklepów, nieobjętych tą transakcją sprzedaży - podała firma. - Grupa Tesco będzie prowadzić dalsze działania w celu sprzedaży pozostałych nieruchomości, w tym 19 działających sklepów, nieobjętych tą transakcją sprzedaży - podała firma w oficjalnym komunikacie.

- Chciałbym podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom z Tesco w Polsce za ich zaangażowanie w obsługę klientów w Polsce przez tak wiele lat. Energia i zaangażowanie, jakie wykazali w ciągu ostatnich dwóch lat, przekształcając Tesco w Polsce na model dwuformatowy, były niesamowicie imponujące. Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce - podsumował cytowany w komunikacie Dave Lewis, dyrektor generalny Tesco.

Tesco ma 28 sklepów w Małopolsce, w tym 5 w samym Krakowie, gdzie przy ul. Kapelanka mieści się siedziba główna spółki.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka