środa, 22 marca 2023 12:54

Trening czyni mistrza, czyli jak z kanapowca stać się sportowcem?

Autor Artykuł sponsorowany
Trening czyni mistrza, czyli jak z kanapowca stać się sportowcem?

Ruch to zdrowie i powinien wiedzieć to każdy. Jednak jak się okazuje ponad 65% Polaków zupełnie nie uprawia żadnego sportu, ani też nie podejmuje tego typu aktywności i wcale się z tym nie kryje. Można powiedzieć, że jesteśmy jednym z najmniej wysportowanych narodów. Pomyślcie tylko, że najbardziej wysportowanym narodem są Finowie. Aż 90% mieszkańców jest aktywnych fizycznie. Czas więc to zmienić. Można pokusić się o stwierdzenie, że ulubioną czynnością wielu Polaków jest siedzenie na kanapie z pilotem. Dlatego też dziś podpowiemy Wam, jak z kanapowca stać się sportowcem.

Trening czyni mistrza

Wiadomo, że aktywność fizyczna może sprawiać przyjemność. Wynika to z faktu, że podczas wysiłku dochodzi do niemałego wyrzutu tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin. A więc aktywność rzeczywiście może być przyjemna. Ale aby tak się stało trzeba jej spróbować i uprawiać jakiś sport codziennie, a to już nie jest takie łatwe. Zasadniczo największym przeciwnikiem bywa zmęczenie oraz lenistwo. Po ciężkim dniu w pracy jedyne o czym człowiek myśli to oczywiście relaks na kanapie. Ale jednak wyobraźcie sobie, że wprowadzając aktywność do swojego życia można zyskać więcej energii i siły, a to będzie odczuwalne już po kilku treningach. Często mówi się, że trening czyni mistrza i jest to totalny truizm i swoista oczywista oczywistość. Dlatego warto rozpocząć treningi już dziś, a nie odkładać ich z dnia na dzień. Pamiętajcie, że zapewne pojawi się zwątpienie, ale jeżeli je przełamiecie, to potem okaże się, że rzeczywiście zaczniecie czerpać radość z treningów i to każdego dnia. Aktywność fizyczna potrafi uzależniać, ale jest to jedyne dobre uzależnienie. Szybko przekonacie się jak wiele frajdy daje Wam uprawianie joggingu czy choćby nordic walking. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać różne dyscypliny sportowe.

Jak rozpocząć ćwiczenia?

Przede wszystkim należy wstać z kanapy. Nie ma sensu planowanie. Jeżeli zaplanujecie, że ćwiczenia rozpoczniecie np. za tydzień, to w tym dniu znajdziecie jakąś wymówkę, która sprawi, że zrezygnujecie. Jeżeli wstaniecie już z kanapy to jest duża szansa, że wreszcie przestaniecie być kanapowcami, a staniecie się ludźmi aktywnymi, którzy czerpią przyjemność z ruchu. Każdy trening należy rozpocząć od dobrej rozgrzewki. Powinna ona trwać około 15 minut i obejmować rozciąganie, ale też mały trening aerobowy. Pamiętajcie, że ludzie aktywni fizycznie, którzy nie zmagają się z nadwagą czy też otyłością zdecydowanie rzadziej chorują na choroby układu krążenia czy też niektóre typy nowotworów. Stąd wreszcie należy zrobić coś dobrego dla siebie. Gdy rozgrzewka za Wami, należy po prostu rozpocząć jogging. Na początek trzeba wybierać krótkie trasy, zaś do około 2 tygodnie wydłużać dystans. Gwarantujemy, że Wasza kondycja z tygodnia na tydzień będzie coraz lepsza.

Rola diety w zdrowym stylu życia

Tutaj pojawia się też pytanie czy należy wprowadzić jakąś szczególną dietę dla sportowca? Oczywiście, że tak. Należy wprowadzić zdrową, zbilansowaną dietę opartą w dużej mierze na warzywach. Powinny one stanowić ponad 75% miejsca na talerzu podczas każdego posiłku. Trzeba także zrezygnować z jedzenia śmieciowego czy niewartościowych przekąsek. Przyda się również ograniczenie słodyczy, czyli białego cukru, ale nie oznacza to wcale, że należy zastąpić go słodzikiem. Pamiętajcie, że aspartam jest rakotwórczy i zwiększa ryzyko raka mózgu. A więc dieta sportowca amatora nie musi być jakaś szczególna, ważne, aby była zdrowa. Przypominamy także, że przed treningiem nie można się objadać. Najlepiej postawić na węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze.

Dieta na mięśnie

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy chcecie poprawić Waszą sylwetkę i sprawić, że będzie bardziej umięśniona. W takim przypadku należy do diety na mięśnie wprowadzić większą ilość białka. Źródłem powinny być tłuste ryby, białe mięso oraz jajka kurze. Należy także postawić na trening siłowy. Przypominamy, że w diecie nie może zabraknąć węglowodanów. Najlepiej wybrać ciemne makarony, kasze i ryże. Dają one dużą dawkę energii, która równomiernie uwalnia się w trakcie treningu.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka