wtorek, 29 czerwca 2021 13:30

W wakacje odkryj najstarszą kopalnię soli w Polsce !

Autor Artykuł sponsorowany
W wakacje odkryj najstarszą kopalnię soli w Polsce !

Zawsze dobra, wiosenna pogoda, nadmorski mikroklimat, atrakcje niczym w parku rozrywki, dreszczyk emocji jak podczas wyprawy w nieznane. Brzmi nieprawdopodobnie ? A jednak !  Jest takie miejsce.

40 km na wschód od Krakowa, w kierunku Rzeszowa, znajduje się najstarsze w Małopolsce miasto – Bochnia, które swoje istnienie i rozwój zawdzięcza najstarszej w Polsce kopalni soli kamiennej, Kopalni Soli Bochnia.

Nie oceniaj po metryce.

Wydawać by się mogło ,że zakończenie prawie 800 lat eksploatacji złóż solnych będzie również końcem istnienia samej kopalni. Tak się jednak nie stało. Niezwykłe, podziemne, solne miasto zyskało nowe życie. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w 2013 roku, doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Swoją działalność kopalnia kontynuuje przyjmując coraz większą rzeszę turystów zwiedzających solne, zabytkowe podziemia.

Poczuj się dzieckiem niezależnie od wieku.

W podziemnym labiryncie solnych korytarzy, czeka na odwiedzających wiele niespodzianek. Sam zjazd do kopalni jest zaskakujący. Do solnego miasta zjeżdża się prawdziwą windą górniczą 212 m pod ziemię. Przejazd autentyczną górniczą kolejką, z prędkością 2,5 m/s dostarcza wszystkim wiele radości. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna unikalna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznajemy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni. W największej z podziemnych komór, komorze Ważyn, czekają kolejne atrakcje : boisko sportowe, mini plac zabaw dla dzieci, solna piaskownica i plaża.

Wybierz trasę i ciesz się przygodą.

Zwiedzanie trasy turystycznej to pewnego rodzaju podróż w czasie, odbywamy ją dzięki niespotykanym nigdzie projekcjom multimedialnym i efektom dźwiękowym. W kopalni wita nas duch mnicha cystersa i zaprasza do zwiedzania podziemi. Naszą podróż rozpoczynamy przejazdem prawdziwą kolejką górniczą. Już pieszo, zwiedzamy najpiękniejsze komory, dawną stajnię, największą kaplice Św. Kingi, komory kieratowe. Trasa turystyczna dostępna jest do zwiedzania w trzech wariantach: podstawowy gdzie zwiedzamy trasę turystyczną z ekspozycją multimedialną, wariant drugi: trasa turystyczna połączona jest z przeprawą łodzią, trzeci wariant łączący zwiedzanie trasy, przeprawę łodzią i przejście tzw. końską drogą czyli wyrobiskami którymi dawniej po kopalni poruszały się konie.

Znajdująca się 250 m pod ziemią największa komora Ważyn, to miejsce gdzie można nie tylko usiąść, odpocząć po zwiedzaniu trasy turystycznej, ale również aktywnie kontynuować pobyt pod ziemią, np. spacerując, grając w piłkę, badmintona lub ping ponga. Osoby które znają już trasę turystyczną,  a chcą korzystać z dobrodziejstw  mikroklimatu kopalni wybierają pobyt rekreacyjny w komorze Ważyn. Do dyspozycji  turystów pozostają wszystkie atrakcje znajdujące się w komorze: sprzęt sportowy na boisku, stół do ping ponga, plac zabaw dla dzieci, oraz solna plaża i piaskownica dla najmłodszych.

Oferta bocheńskiej kopalni zawiera propozycje zarówno dla osób indywidualnych, jak i rodzin z dziećmi, dla grup zorganizowanych szkolnych, ale również osób dorosłych.

Całkowicie odmienną propozycją jest możliwość spędzenia nocy w solnych podziemiach.

Pobyt nocny w kopalni to oferta łącząca zwiedzanie trasy turystycznej, pobyt w największej z podziemnych komór – komorze Ważyn, oraz nocleg w kopalni 250 m pod ziemią. Podczas pobytu, goście zwiedzają trasę turystyczną, korzystają z atrakcji znajdujących się w komorze oraz spędzają noc w unikalnym mikroklimacie kopalni. Pobyty nocne organizowane są zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla osób indywidualnych. Za pobyt nocny można płacić Polskim Bonem Turystycznym

Rodzinne zwiedzanie kopalni – Królestwo Skarbnika.

Dla rodzin z dziećmi kopalnia przygotowała wariant trasy turystycznej podczas którego cała uwaga skupi się na najmłodszych uczestnikach wycieczki. Dzieci przeniosą się w świat podziemnej krainy Skarbnika. Poznają legendę o tej postaci, będą poszukiwać skarbu, zwiedzając kopalnię, by wreszcie spotkać tajemniczą postać bocheńskiego Skarbnika. Bilety do nabycia z wyprzedzeniem ( najpóźniej 1 dzień przed przyjazdem)  on – line , oraz bezpośrednio przy okienku kasowym. Ten wariant zwiedzania dostępny jest dla osób indywidualnych. Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu dla osoby dorosłej i dowolnej ilości dzieci. W wakacje zjazdy odbywają się codziennie o godzinie 12.00.

Podziemia pełne zdrowia.

Największym skarbem bocheńskiej kopalni jest panujący w niej mikroklimat, w skład którego wchodzą: stała temperatura ok 16 st C, wysoka wilgotność ( powyżej 70 %), oraz duża zawartość chlorku sodu. Powietrze zawierające jony ujemne powoduje wrażenie świeżości, zwiększa zdolność koncentracji. Przebywając w podziemiach solnych komór, odczuwalna staje się ogólna poprawa nastroju.

Zwiedzanie Kopalni Soli Bochnia odbywa się pod czujnym okiem przewodnika, a nad bezpieczeństwem wszystkich osób przebywających pod ziemią, czuwa zespół doświadczonych pracowników. Kopalnia jest czynnym zakładem górniczym, ale nie ma w niej zagrożeń typowych dla takich miejsc. Trasy turystyczne i atrakcje dostosowane są odpowiednio do potrzeb najmłodszych i najstarszych gości kopalni.

Więcej informacji:

Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o.

Ul. Campi 15, 32 – 700 Bochnia

Biuro Obsługi Klienta ( informacja i rezerwacja ) 14 6926752, 14 6926754

Mail : biuro@kopalnia-bochnia.pl

Bilety on line: https://bit.ly/3336yWy

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje