wtorek, 27 października 2020 11:55

Wieliczka-Niepołomice. Tłumy na protestach przeciwko wyrokowi TK

Autor Marzena Gitler
Wieliczka-Niepołomice. Tłumy na protestach przeciwko wyrokowi TK

Wczoraj wieczorem pod Szybem Regis setki osób wzięło udział w proteście w ramach Strajku Kobiet. Od czwartku protesty trwają też w Niepołomiocach. Podobna akcja zapowiadana jest też na dziś i jutro. Dlaczego protestują wyjaśnia radna powiatowa Anna Polańska.

Dlaczego kobiety protestują?

-Protestujemy - wyjaśnia radna Powiatu Wielickiego Anna Anna Polańska z PO - ponieważ wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdza, że jeden z zapisów uchwały, która funkcjonowała przez 27 lat, jest nieważny. Jest to zapis o tym, że ciąża może być usunięta w przypadku bardzo poważnych wad płodu, które nie pozwalają mu na funkcjonowanie. Uważamy to za odbieranie podstawowych praw kobietom, rodzinom, bo to nie tylko jest dziecko kobiety, ale również mężczyzny. Jest to ograniczenie naszych swobód.

Nie godzimy się na to, żeby kobieta była skazywana na urodzenie dziecka, które być może będzie zagrażało jej życiu, być może to dziecko przeżyje godzinę, dzień lub tydzień. Umrze w cierpieniu. Jest to nie tylko cierpienie matki, ale cierpienie tego dziecka. Dlatego nie widzimy powodów, dla których po dobrze przeprowadzonych badaniach medycznych nie miałoby się skrócić cierpienia matki i dziecka.

Radna Polańska uważa, że wyciąganie teraz tego tematu to celowe działanie rządu. -To temat zastępczy, bo już były podobne protesty w momencie kiedy była rozmowa o aborcji, więc wydaje mi się, że rządzący doskonale wiedzieli, że te protesty będą. Pozwalać na to, żeby ten temat był poruszany w momencie epidemii, to jest nie liczenie się z ludzkim życiem i zdrowiem. Ale musimy walczyć o swoje prawa.

Wieliczka. Protesty pod Szybem Regis i biurami poselskimi

Wielicki protest rozpoczął się pod Szybem Regis wczoraj o godz. 18. Na początku, na placy było ok. 200 - 250 osób. W momencie, gdy ruszył ulicami miasta ludzi zaczęło przybywać. Było może nawet 300 - 400 osób uważa Anna Polańska.

Uczestnicy przeszli pod biuro poselskie poseł Urszuli Ruseckiej z PiS. Tam zostały zostawione znicze, wieszaki i część transparentów. Potem pochód przeszedł na Plac Targowy, okrążył Rynek i zakończył sie pod Szybem Regis.  

Kolejny protest w Wieliczce, którego organizatorem są Młodzi Demokraci Wieliczka zaplanowany jest też na jutro.

CAŁA WIELICZKA PROTESTUJE 28.10 ŚRODA #ToJestWojna
BĘDZIEMY ZNOWU SPACEROWAĆ. Widzimy się w środę o 18:00 na placu przed Szybem Regis w Wieliczce. TRASA: Tak jak w poniedziałek, spotykamy się o 18:00 i idziemy na “spacer” po mieście. Dla tych którzy nie chcą uczestniczyć w spacerze, zachęcamy do jeżdżenia po centrum i trąbienia. Przyjdź i zadbaj…

Niepołomice. Protesty przy pomniku Justyny

Od czwartku protestacyjne "spacery" odbywają się też w Niepołomicach. Inicjatorem akcji jest One Billion Rising - Nazywam się Miliard Niepołomice. "Na Rynku w Niepołomicach trwa spontaniczne spotkanie na znak protestu po czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego zmieniającym ustawę o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Przyszliśmy wyrazić swój gniew i swoją niezgodę. Nie wiemy, czy organizowane protesty w całej Polsce doprowadzą do zmiany tego wyroku. Ale wiemy, że się łatwo nie poddamy. Przyjdź na znak protestu. Nie jesteś sama/sam/samo!" - napisali podczas pierwszego protesty, 24 października.  

Kolejny zaplanowany jest dziś na godz. 17.

"I dziś znów widzimy się pod fontanną na Niepołomickim rynku.
Wyjdźcie na spacer, ku zdrowotności. Może przejdziemy się ulicą tak jak wczoraj? Weźcie ze sobą parasolki, znicze, wkłady, transparenty, albo wieszaki. Niech inni widzą, że jesteśmy przeciw działaniom obecnej władzy. Dajmy odwagę do tego, aby inni też się dołączyli.
Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo - maseczka, dezynfekcja, dystans 1,5.
To nie jest zgromadzenie! Nie zbierajcie się z powodu sytuacji rozprzestrzeniania się Covid. Dbaj o siebie i innych!
Jeśli każdy powie jednej osobie o tym wydarzeniu, to pokażemy, że jest nas dużo. Zachęcamy również do udostępniania wydarzenia.Do zobaczenia!22 paździenika 2020 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodów embriopatologicznych jest niezgodna z polską konstytucją. Tym samym kobiety i ich rodziny zostały pozbawione możliwości decydowania w sprawie własnej i swoich rodzin, pozostawionych w cierpieniu psychicznym i fizycznym. Kobiety zmusza się do heroizmu. Robi się im z życia piekło. To wyrok na kobiety.
CZŁOWIEKU POWSTAŃ KIEDY WŁADZA ODBIERA CI WOLNOŚCI I PRAWA!" -
zachęcają organizatorzy.

Prawa kobiet prawami człowieka
I dziś znów widzimy się pod fontanną na Niepołomickim rynku. Wyjdźcie na spacer, ku zdrowotności. Może przejdziemy się ulicą tak jak wczoraj? Weźcie ze sobą parasolki, znicze, wkłady, transparenty, albo wieszaki. Niech inni widzą, że jesteśmy przeciw działaniom obecnej władzy. Dajmy odwagę do tego, …

Protesty w Wieliczce:

Protesty w Niepołomicach:

foto: Fundacja Lepsze Niepołomice, One Billion Rising - Nazywam się Miliard Niepołomice, Anna Polańska

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje