środa, 25 listopada 2020 09:55

Zaprawa tynkarska

Autor Artykuł sponsorowany
Zaprawa tynkarska

Jakie jest zastosowanie zaprawy tynkarskiej?

Często spotykamy się z określeniem tynków tradycyjnych jako tynki grubowarstwowe. Takie tynki są stosowanie do odpowiedniego wykończania ścian jednowarstwowych z właściwego betonu komórkowego, keramzytobetonu oraz z ceramiki poryzowanej. Wtedy warstwa osłonowa nie jest wykończoną elewacją. Otóż nie jest ona wykonana z klinkierowych cegieł ani też z silikatów. Zaprawa tynkarska jest wymagana w wielu różnych wykończeniach.

W jaki sposób uzyskuje się zaprawę tynkarską.

Na początek musimy wyjaśnić, że grubowarstwowe wyprawy używa się również do renowacji tynków, które są stare oraz jako odpowiedni podkład, który jest wymagany w przypadku tynków cienkowarstwowych. Powinniśmy o tym pamiętać. Sporządzenie zaprawy tynkarskiej jest możliwe na budowie. Można również kupić gotową zaprawę tynkarską. Najczęściej używa się gotowych zapraw tynkarskich na budowach. Wynika to z tego, że bezpośrednio na placu budowy możemy odpowiednio oraz dokładnie dozować rożne składniki, takie jak cement, piasek, woda oraz wapno. W dalszej kolejności możemy je połączyć z wymaganą precyzją oraz starannością. Wtedy nie ma możliwości uzyskania takiej jakości tynków, jak w przypadku zapraw, które zostały przygotowane fabrycznie. Powinniśmy mieć tego świadomość.

Co warto wiedzieć na temat jakości gotowych zapraw tynkarskich?

Przede wszystkim są one kontrolowane laboratoryjnie. Wtedy cechy odpowiedniego tynku z zaprawy są identyczne. Takie zaprawy są z reguły fabrycznie wzbogacone dodatkowymi domieszkami, które poprawiają właściwości zapraw tynkarskich. Chodzi o poprawienie przyczepności oraz odpowiednią urabialność. Tynki, które są wynikiem gotowych zapraw, możemy odpowiednio nakładać, używając do tego stosownego agregatu. Takie podejście sprawi, że praca będzie przebiegać szybciej. Na rynku jest wiele dostępnych gotowych zapraw. Można wybierać także zaprawy tynkarskie zważając na różne kolory. Od nas zależy, jaką zaprawę tynkarską chcemy mieć i następnie ją wykorzystać.

Jakie są rodzaje tynków?

Warto wspomnieć także o rodzajach tynków oraz ich charakterystyce. Jest to niewątpliwe niezwykle ważna kwestia, o której powinniśmy napisać. Na uwagę zasługują z pewnością tynki cementowe. Takie tynki stosuje się na cokoły oraz na odpowiedni fragmenty ścian, szczególnie takich, które są narażone na rozmaite uszkodzenia. Kiedy chodzi o tynki cementowo – wapienne, wtedy musimy wiedzieć, że łatwiej się je nakłada oraz cechują się lepszą przyczepnością do podłoża. Jednak takie tynki mają mniejszą wytrzymałość.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka