niedziela, 12 lutego 2023 11:44

[Zdjęcia, Wideo] Zapomniane centrum rozrywki przechodzi do historii. Trwa wyburzanie Galerii Plaza

Autor Mateusz Łysik
[Zdjęcia, Wideo] Zapomniane centrum rozrywki przechodzi do historii. Trwa wyburzanie Galerii Plaza

60 000 m2, 120 lokali handlowo-usługowych, 1500 miejsc parkingowych, pierwsze kino w Krakowie, oferujące pokazy 3D i niebagatelny wystrój wnętrza, niespotykany w innych tego typu obiektach. To wszystko znika na naszych oczach. Od kilku tygodni trwa rozbiórka Galerii Plaza.

Chyba każdy kto dłużej mieszka w Krakowie pamięta to centrum handlowe. Trochę na uboczu, kiedyś oddalone od większych osiedli, teraz szczelne nimi obudowane. Oferowało coś więcej niż inne galerie. Wystrój przypominający renesansowe wnętrza połączone z nowoczesnymi rozwiązaniami, fontanny między ławkami i dużo naturalnej zieleni. Oprócz wcześniej wymienionego, nowoczesnego multipleksu, znajdowało się tam centrum rozrywki z automatami do gry i największą kręgielnią w naszym mieście. Te atrakcje jednak nie pomogły się utrzymać i galeria pustoszała. Powstało wiele innych tego typu obiektów, w lepszych lokalizacjach, a zmiana nawyków konsumentów, przestawiających się na szybkie zakupy w dyskontach to był ostateczny cios. Kilkaset metrów dalej, rok wcześniej powstało inne centrum handlowe, które ma się dobrze a nie tak dawno zostało jeszcze rozbudowane. To ono jest pierwszym wyborem ludzi wracających w pracy ul. Nowohucką, zdecydowanie jedną z najruchliwszych ulic w Krakowie.

Trwa wyburzanie Galerii Plaza. W jej miejsce kompleks budynków

W 2017 r. właściciel próbował tchnąć w Plazę nowe życie, tworząc tam centrum outletowe. Jednak pozwolenia na przebudowę udało się uzyskać dopiero rok później a plany otwarcia zmodernizowanego centrum przesunęły się na 2019 r. W międzyczasie z powierzchni handlowych rezygnowało coraz więcej najemców, a Kraków Plaza pustoszała coraz bardziej. W 2020 r. zapadła ostateczna decyzja - galeria zostanie sprzedana. Ostatnie sklepy zostały zamknięte pod koniec września 2021 r. Przed rozpoczęciem rozbiórki, galeria wykonała swoje ostatnie zadanie - od marca 2022 r. służyła jako centrum pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

To wszystko to już historia. Jedno z pierwszych centrów handlowych w Krakowie jest już w trakcie wyburzania. W jego miejscu ma powstać wielofunkcyjny kompleks budynków.

Zobacz zdjęcia [stan na 10.02.2023]

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka