środa, 26 stycznia 2022 11:05

Wiemy, co dalej z Galerią Plaza. Nowy inwestor ma ambitne plany

Autor Mirosław Haładyj
Wiemy, co dalej z Galerią Plaza. Nowy inwestor ma ambitne plany

Zlikwidowana Galeria Plaza zostanie rozebrana. Nowy inwestor, spółka deweloperska Strabag Real Estate, zakupiła działkę o powierzchni 80 000 mkw. wraz z budynkiem. Na miejscu wyburzonej galerii powstanie kompleks obiektów.

Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej Strabag, która tą inwestycją zadebiutuje na rynku nieruchomości w Krakowie zapewnił, że wszelkie prace budowlane będą prowadzone ostrożnie ze względu na położony na działce staw Dąbski.

– Pozyskaliśmy bardzo atrakcyjną lokalizację pod naszą pierwszą inwestycję w Krakowie. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, planujemy wybudować tutaj kompleks wielofunkcyjny, który liczył będzie kilka budynków. Przedsięwzięcie znajduje się na wczesnym etapie planowania. Analizujemy aktualnie różne warianty zabudowy, aby wybrać jak najkorzystniejsze dla tej części Krakowa rozwiązanie. Ponad 30% działki stanowią tereny zielone wraz ze stawem Dąbskim. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał tego terenu, wkomponować tu funkcjonalny projekt deweloperski oparty na nowoczesnej architekturze oraz otwartości na lokalną społeczność i stałych bywalców tej okolicy

– komentuje Ciesielski, cytowany przez portal inwestycje.pl. Zapewnił on także, że firma chce "zachować naturalny charakter tego miejsca w nienaruszonym kształcie":

– To niezwykle wartościowy, bioróżnorodny użytek ekologiczny o powierzchni ponad 20 000 mkw. Współpracujemy z ekspertami, w tym hydrologami, aby odpowiednio zabezpieczyć jakość wód w zbiorniku i chronić występujące tu gatunki ryb, roślin i ptaków. Zadbamy także o teren wokół stawu. Chcemy zachować naturalny charakter tego miejsca w nienaruszonym kształcie i jednocześnie pozostawić je dostępnym dla lokalnej społeczności. Powstaną tam dodatkowe miejsca odpoczynku i elementy małej architektury zachęcające do spędzania czasu w tej urokliwej okolicy.

Galeria Plaza była jednym z pierwszych nowoczesnych centrów handlowych w Krakowie. Powstała w 2001 roku. Mieściło się w niej m. in. kino i popularna kręgielnia. Plaza z problemami zaczęła borykać się już od 2013 roku. Z centrum przy Al. Pokoju 44 stopniowo znikały kolejne marki. Z pewnością do spadku zainteresowania klientów przyczyniło się położenie galerii, do której trudno było dojechać od strony centrum Krakowa i otwarcie pobliskiego M1.

Czytaj także:

To już pewne. Najstarsza krakowska galeria zostanie zamknięta
Wiadomości Kraków. Informację o decyzji właścicieli Galerii Plaza przekazało na swojej stronie CinemaCity, które miało w centrum swoją salę. Galeria borykała się z problemami od lat. Teraz obiekt ma zostać zamknięty.

Fot.: Mateusz Łysik/Głos24
Inf.: isbnews.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka