piątek, 19 czerwca 2020 18:48

Zmarł o. Jan Rzepiela, jeden z redemptorystów zakażonych koronawirusem w Tuchowie

Autor Marzena Gitler
Zmarł o. Jan Rzepiela, jeden z redemptorystów zakażonych koronawirusem w Tuchowie

Zakonnik miał 75 lat. Od dwóch tygodni przebywał w szpitalu w Krakowie w związku z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

O. Jan Rzepiela CSsR (senior) zmarł w 56. roku życia zakonnego i na dwa dni przed złotym jubileuszem kapłaństwa. Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie… - napisałą redakcja portalu redemptor.pl.

Ojciec Rzepiela zmarł w Krakowie, gdzie leczony był na COVID-19. Od ponad tygodnia był w ciężkim stanie, miał także inne choroby współistniejące.

O. Jan Rzepiela (senior) urodził się 16 stycznia 1945 r. w Szymbarku k. Gorlic, pierwszą profesję zakonną w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył 15 sierpnia 1964 r., a święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1970 r.

Pracował najpierw jako katecheta w Toruniu (1970-1971) oraz jako katecheta i wikariusz w Tuchowie (1971-1975). W 1975 r. rozpoczął studia w Katedrze Teologii Fundamentalnej KUL, uzyskując w 1978 r. tytuł licencjata na podstawie pracy Mitologiczna interpretacja Ewangelii w ujęciu Andrzeja Niemojewskiego. Następnie rozpoczął studia doktoranckie, ale już w 1979 r. został przeniesiony do Tuchowa w charakterze wykładowcy teologii fundamentalnej, ekumenizmu i religiologii w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów.

W latach 1984-1990 pełnił funkcję przełożonego domu nowicjatu w Lubaszowej, kontynuując nadal wykłady w WSD Redemptorystów i w nowicjacie Sióstr Służebniczek Dębickich w Tuchowie. Był też odpowiedzialny za budowę kościoła św. Gerarda w Lubaszowej.

W 1990 r. został przeniesiony do Tuchowa, a w 1997 r. ponownie do Lubaszowej. Od 2000 r. pracował w Paczkowie, natomiast od 2014 r. był ponownie członkiem wspólnoty redemptorystów w Tuchowie.

O. Jan był bardzo cenionym i serdecznym duszpasterzem, wzbudzającym gorące uczucia kaznodzieją i przez wiele lat lubianym wykładowcą teologii fundamentalnej i religiologii w Seminarium Redemptorystów w Tuchowie.

Większość swego życia zakonnego spędził przy sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej i był jej gorliwym czcicielem - przypomina Warszawska Prowincja Warszawska Redemptorystów.

O. Jan Rzepiela to kolejna ofiara koronawirusa z Tuchowa. Wczoraj poinformowano o śmierci 91-letniej mieszkanki Domu Pogodnej Jesieni. W cięzkim stanie jest jeszcze jeden zakażony redemptorysta.

zobacz też:

Małopolska: Znów więcej zakażonych i 2 kolejne zgony. Gdzie atakuje epidemia?
Nowe ogniska zakażenia w Małopolsce zbierają swoje pierwsze ofiary. Zmarły już dwie osoby z Tuchowa, dziś poinformowano też o kolejnej ofierze koronawirusa z powiatu wadowickiego. Od początku czerwca codziennie przybywa zakażonych. Dziś to już 455 osób. Na szczęście większość przechodzi chorobę bezo…
Koronawirus w Tuchowie. Zakażonych 12 kolejnych osób w DPS. Zmarła jedna osoba [Aktualizacja]
Pogarsza się sytuacja w ognisku koronawirusa w Tuchowie. Dziś potwierdzono tam 13 nowych przypadków koronawirusa. Większość to pensjonariusze i pracownicy DPS, w którym w sumie zakażonych jest 35 osób (pensjonariusze i personel). Do 90 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w uchowie, gdzie zakaże…
Pierwsza ofiara koronawirusa w Tuchowie. Wzrasta liczba osób na kwarantannie i testowanych w Małopolsce. Dlaczego?
Dziś w Małopolsce jest 447 osób zakażonych koronawirusem. Od wczoraj ubyło dwie. Niestety, jedna z nich to kolejna śmiertelna ofiara koronawirusa - pierwsza w naszym województwie od 20 maja.

Tarnów - najnowsze informacje