środa, 17 marca 2021 06:27

Zobacz zwiastun filmu o polskiej Jerozolimie! Kiedy premiera w TVP?

Autor Mirosław Haładyj
Zobacz zwiastun filmu o polskiej Jerozolimie! Kiedy premiera w TVP?

Dokument powstawał w latach 2019–2020, a jego twórcy starali się towarzyszyć najważniejszym wydarzeniom i sytuacjom rozgrywającym się w polskiej Jerozolimie, takim jak Wielkanocne Misteria, które gromadzą setki tysięcy pielgrzymów.

W Wielki Piątek (2 kwietnia) będzie miała miejsce telewizyjna premiera filmu "Polska Jerozolima". Dokument będzie można zobaczyć w TVP Historia o godz. 18:40. Film powstał na podstawie scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając, którzy także reżyserowali dzieło. Niezwykłym walorem projektu jest oryginalna muzyka Krzysztofa Odrobiny, w tym specjalnie napisana dla filmu piosenka „Pielgrzym” (słowa: Mirosław Krzyszkowski, muzyka: Krzysztof Odrobina). Film trwa 53 minuty.

Realizatorom udało się także pokazać – dzięki współczesnym zdjęciom z Jerozolimy, archiwaliom oraz korespondującymi z nimi malarskimi kadrami z "Polskiej Jerozolimy" (Kalwarii Zebrzydowskiej) – jak wiele łączy te miejsca w przestrzeni wpisanej w krajobraz historii, ale przede wszystkim w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa. Twórcy sięgnęli w obrazie po ciekawy zabieg artystyczny, łącząc w animacyjnej narracji dzieła sztuki, karty starych ksiąg i elementów architektury z obrazami filmowymi, nadając im w ten sposób szczególny wyraz, w którym łączą się dwie rzeczywistości. Film ukazuje głównego bohatera – Mikołaja Zebrzydowskiego, którego życie jest bogate w niezwykłe zwroty akcji, którym towarzyszą często przełomowe decyzje.

Dokument powstawał w latach 2019–2020, a jego twórcy starali się towarzyszyć najważniejszym wydarzeniom i sytuacjom rozgrywającym się w polskiej Jerozolimie, takim jak Wielkanocne Misteria, które gromadzą setki tysięcy pielgrzymów. Prowadzenia widza przez tajemnice polskiej Jerozolimy podjął się znany publicysta i dziennikarz Marek Zając, wchodząc w historyczną i współczesną rzeczywistość kreowaną na ekranie. Z offu towarzyszy mu głos znanego aktora Waldemara Barwińskiego. Projekt był realizowany od roku 2019 z inicjatywy Fundacja Wiara i Prawda oraz Klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Od początku prac do działań twórców i producentów finansowo i merytorycznie dołączyła Gmina Kalwaria Zebrzydowska, a projekt dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

Początkiem 2020 roku, biorąc pod uwagę znaczenie projektu dla historii i kultury polskiej oraz europejskiej, do prac włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez bezpośredni nadzór i wsparcie Narodowego Centrum Kultury. Projekt wsparło także wiele indywidualnych osób, firm oraz instytucji, takich jak: Gmina Lanckorona, Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach, Stowarzyszenie Dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego, Arcybractwo Miłosierdzia z Krakowa czy Polska Izba Przemysłu Skórzanego.

„Polska Jerozolima” pojawi się również na licznych pokazach, zapis filmu na płycie DVD  można też otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej pok. 12.

Inf.: UM Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje