piątek, 27 października 2023 12:09

Związkowcy apelują o pomoc w odnalezieniu Barbary Nowak. "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, niech nam pomoże"

Autor Patryk Trzaska
Związkowcy apelują o pomoc w odnalezieniu Barbary Nowak. "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, niech nam pomoże"

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego "poszukuje" Barbary Nowak. Małopolska Kurator Oświaty, pomimo upływu roku od prawomocnego wyroku, wciąż nie przeprosiła nauczycieli za swoje słowa o strajku z 2019 roku. Pozostaje ona wciąż nieuchwytna dla sądu i nie odbiera korespondencji. ZNP zapowiada skierowanie sprawy do komornika.

Początki sprawy sięgają 2019 roku. To właśnie wtedy nauczyciele zorganizowali ogólnopolski strajk, którego celem było wywalczenie podwyżek. Małopolska Kurator Oświaty nie gryzła się w język i oskarżyła protestujących o próbę destabilizacji kraju. – Alarmy bombowe w szkołach, gdzie dziś uczniowie przystępują do egzaminu maturalnego. Metody, które stosują tylko terroryści. To kolejne potwierdzenie, że trwające od 8 kwietnia akcje strajkowe w szkołach były elementem (nie pierwszym) konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji państwa polskiego. Atak na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Czy jest jeszcze jakaś granica w walce o władzę? – pytała wtedy Barbara Nowak.

– Cynicznie dawkowano efekty specjalne. Najpierw reprezentant totalnej opozycji szef ZNP Sławomir Broniarz szantażował uczniów i ich rodziców nieprzeprowadzeniem egzaminów po ostatniej klasie gimnazjum, następnie zablokowaniem egzaminów dla uczniów ostatniej klasy szkół podstawowych. Kolejną odsłoną horroru miało się stać zamknięcie drogi do ukończenia szkół ponadgimnazjalnych, nieklasyfikacja i zmarnowanie roku życia uczniom klas maturalnych, niedopuszczenie ich na studia. Jaki był cel tych wszystkich działań? Tylko jeden – wywołanie chaosu, wrażenia, że Państwo Polskie jest w kryzysie, że bezpieczeństwo obywateli jest zagrożone. Początek egzaminów maturalnych przyniósł kolejną odsłonę determinacji środowisk niszczących Państwo Polskie. Warto jeszcze raz podkreślić, że alarmy bombowe w szkołach, gdzie maturzyści mieli przystąpić do egzaminu dojrzałości, to metody terrorystyczne. Uderzenie w najsłabszych w imię żądzy władzy i nienawiści. Mam nadzieję, że tej lekcji absolwenci szkół ponadgimnazjalnych nie zapomną – mówiła w 2019 roku.

Związek Nauczycielstwa Polskiego postanowił nie być obojętnym na słowa małopolskiej kurator i wytoczył jej proces. We wrześniu 2022 roku sąd przyznał rację nauczycielom i nakazał Barbarze Nowak opublikowanie przeprosin w swoim mediach społecznościowych oraz na portalu wpolityce.pl, gdzie padły słowa uderzające w związkowców.  

„Niniejszym oświadczam, że moje twierdzenie, jakoby zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w kwietniu 2019 r. strajk był jednym z elementów konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji Państwa Polskiego obejmującego m. in. alarmy bombowe w szkołach jest twierdzeniem nieprawdziwym. Za podanie tej nieprawdziwej i naruszającej dobra osobiste Związku Nauczycielstwa Polskiego informacji Związek ten przepraszam. Związek Nauczycielstwa Polskiego przepraszam także za moje twierdzenie, jakoby organizujący strajk działacze ZNP wzorowali się na totalitarnych systemach takich jak komunizm i faszyzm.”. Tak miały brzmieć przeprosiny Małopolskiej Kurator Oświaty. Miały, ponieważ pomimo upływu roku od czasu prawomocnego wyroku, wciąż nie zostały one opublikowane.

Dlaczego? Otóż okazuje się, że Barbara Nowak nie odbiera korespondencji sądowej.  – Zwracamy się do państwa z apelem. Zaginęła kurator Barbara Nowak. Przyszedł do nas list skierowany przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty z apelem, abyśmy wskazali adres zamieszkania małopolskiej kurator oświaty. Ewentualnie podali inne informacje, które pozwolą dostarczyć jej wyrok z naszego powództwa, bo sąd nie jest w stanie jej znaleźć. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, niech nam pomoże. Będziemy wdzięczni, inaczej będziemy szukać pani kurator, która pod wskazanym adresem nie odbiera poleconych listów, poprzez komornika  – zapowiadał podczas konferencji prasowej Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz.

Konferencja prasowa ZNP

Konferencja prasowa #ZNP

Opublikowany przez ZNP Wtorek, 24 października 2023

Barbara Nowak nie wydaje się jednak przejęta apelami prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na platformie X (dawniej Twitter) napisała o publicznym rozsyłaniem wici za kuratorem oświaty, oraz że jej "kryjówka jest nie do zdekonspirowania".

Dla wielu może wydawać się absurdalne, dlaczego do sprawy przeprosin został zaangażowany komornik. Zawiłości z tym związane tłumaczył dla "Rzeczpospolitej" Robert Damski, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie. – Na mocy wprowadzonego jakiś czas temu przepisu, który zrywa z fikcją doręczeń. Do niedawna było tak, że jeśli ktoś nie odbiera przesyłek z sądu, to wraz z powtórnym awizo uważało się przesyłkę za doręczoną. To było często przez strony wykorzystywane w nieodpowiedni sposób, dlatego polecono, by za doręczenie przesyłek z sądu odpowiedzialnym uczynić komornika – tłumaczy.

Co jednak w sytuacji, kiedy komornik również nie zastanie Barbary Nowak w miejscu zamieszkania? Okazuje się, że może on doręczyć pismo również do miejsca pracy, jakim w tym przypadku jest Małopolskie Kuratorium Oświaty. Gdyby również to nie przyniosłoby skutku, komornik ma prawo opublikować przeprosiny w imieniu Barbary Nowak na jej koszt.

Związkowcy liczą jednak na "odnalezienie się" Małopolskiej Kurator Oświaty oraz zastosowanie się przez nią, do prawomocnego wyroku sądu.

fot. Mateusz Łysik - Głos24/Barbara Nowak Małopolska Kurator Oświaty - Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka