poniedziałek, 22 kwietnia 2024 09:51

II tura w powiecie wielickim. Zmiana włodarza tylko w dwóch samorządach

Autor Marzena Gitler
II tura w powiecie wielickim. Zmiana włodarza tylko w dwóch samorządach

W II turze wyborów w powiecie wielickim na wójta i burmistrza tylko jeden z urzędujących włodarzy pożegna się ze swoim stanowiskiem. Renata Gawlik i Zbigniew Wojas obronili swoją pozycję. Zmiana burmistrza będzie za to w Wieliczce, gdzie wygrał Rafał Ślęczka i Niepołomicach, w których nowym burmistrzem został, namaszczony przez ustępującego Romana Ptaka, jego zastępca Michał Hebda. Wielkim przegranym z pewnością jest Artur Kozioł, który mimo kampanii wspieranej przez Rafała Trzaskowskiego i liderów Koalicji Obywatelskiej, zdobył mniej głosów niż w I turze.  

Wieliczka

Czy wynik wyborów w II turze zaskoczyły wyborców Artura Kozioła? Już po głosowaniu 7 kwietnia było widać, że aż 66 proc. mieszkańców miasta i gminy chce zmiany włodarza. I ten stosunek głosów utrzymał się również w powtórnym głosowaniu, w którym frekwencja była zaledwie o 6,5 punktu procentowego niższa niż 7 kwietnia (odpowiednio 53,17 proc i 46,69 proc).

Artur Kozioł wygrał wybory tylko w trzech komisjach: nr 1 (centrum Wieliczki) gdzie zagłosowało na niego 51,9 wyborców, nr. 16 - Podstolice, gdzie zdobył 51,59 proc. głosów i nr. 32 Grabie - gdzie zdobył najwięcej - aż 57,25 proc. głosów. Były jednak miejsca, gdzie porażka była sromotna. W Dobranowicach uzyskał tylko 19,34, w Koźmicach Małych - 19,13, w Jankówce - 17,39 proc, a niechlubny rekord padł w Gołkowicach, gdzie na Artura Kozioła zagłosowało zaledwie 15,86 proc. mieszkańców, którzy poszli na wybory. Te swoisty ewenement, bo zazwyczaj to urzędujący burmistrz startuje z mocniejszej pozycji i trudno go pokonać. Tymczasem w Wieliczce aż w 1/3 wszystkich komisji uzyskał mniej niż 30 proc głosów.

Warto przypomnieć, że w tym roku pretendentami do fotela burmistrza było aż 7 kandydatów, a już po I turze Artura Kozioła i Rafała Ślęczkę dzieliła niewielka przewaga - zaledwie 0,3 proc. różnicy na rzecz urzędującego włodarza.

Artur Kozioł może jednak mówić o pewnym sukcesie. Jego komitet zdobył aż 8 z 23 mandatów w radzie miejskiej (on sam również w niej zasiądzie, niewykluczone że pokieruje pracą wielickiego samorządu jako jej przewodniczący), a wraz z Koalicją Obywatelską (6 mandatów), z którą już zawiązała się koalicja, będzie miał znaczącą większość. Burmistrz Ślęczka będzie miał w niej tylko 6 swoich radnych.  

"Serdecznie dziękuję wszystkim Mieszkańcom za udział w wyborach. Dziękuję, że mogłem być Burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka. Był to dla mnie ogromny zaszczyt. Gratuluję wybranemu Burmistrzowi" - podsumował Artur Kozioł na Facebooku.

Serdecznie dziękuję wszystkim Mieszkańcom za udział w wyborach. Dziękuję, że mogłem być Burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka. Był to dla mnie ogromny zaszczyt. Gratuluję wybranemu Burmistrzowi.

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Poniedziałek, 22 kwietnia 2024
  • Zobacz też:
Rafał Ślęczka: Jestem otwarty na współpracę z każdym środowiskiem
Ostatnia prosta przed wyborami na burmistrza Wieliczki. Obu kandydatom zadaliśmy te same pytania.
Są pierwsze informacje o wynikach II tury wyborów
Gorąca noc nie tylko w Krakowie, ale również w innych miastach Małopolski. Kto może cieszyć się już z wygranej, a kto nadal będzie czekał na wyniki

Niepołomice

W drugim pod względem wielkości samorządzie powiatu wielickiego zmiana była oczywista po tym, gdy z kandydowania zrezygnował dotychczasowy burmistrz Roman Ptak. Warto przypomnieć, że on oraz jego pierwszy zastępca Adam Twardowski mieli problemy z prawem, a nawet wprost z urzędu miejskiego trafili do aresztu. Ciążą też na nich wyroki karne, od których mają nadzieję się odwołać. Ustępujący burmistrz na swojego nowego następcę już w trakcie kadencji namaścił dotychczasowego przewodniczącego rady miejskiej Michała Hebdę i to on zmierzył się w wyborach ze związanym z Prawem, i Sprawiedliwością (były szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka) Tomaszem Tomalą, przewodniczącym Rady Powiatu Wielickiego.

Frekwencja w II turze była niewiele gorsza niż podczas głosowania 7 kwietnia (53,17 proc. w I turze i 46,69 proc. 21 kwietnia).

Już w I turze przewaga Hebdy była znacząca (wygrał ją z wynikiem 49,88 proc.), konkurując oprócz Tomali (27,27 proc.) z Marcinem Migasem (22,85 proc.). W drugiej zwyciężył z Tomalą wynikiem 57,21 proc. do 42,79 proc. i to on zostanie nowym burmistrzem Niepołomic. Największą przewagę uzyskał w samych Niepołomicach (od 73,25 do 63,53 proc) i w Ochmanowie, gdzie zagłosowało na niego 68,26 proc. wyborców. Jego konkurent aż 71,51 proc zdobył w swojej miejscowości - Woli Batorskiej (nr od 1 do 600). Przewagę nad Hebda miał też w Suchorabie (63,78 proc.), Woli Zabierzowskiej (63,15), Zagórzu (63,14), drugiej części Woli Zabierzowskiej (nr od 601 do 1500) (59,72), Słomirogu (57,84), i Zabierzowie Bocheńskim (54,11 proc.). Tomala został również radnym rady miejskiej w Niepołomicach, będzie miał też wpływ na lokalną politykę.  

Pojedynek w Niepołomicach w którym rywalizowali kandydaci wspierani przez Koalicję Obywatelską i PiS wygrała ta pierwsza. Komitet koalicyjny Porozumienie Samorządowe, który utworzyli przedstawiciele PSL i PO w powiecie wielickim zdobył w radzie miejskiej w Niepołomicach aż 12 z 21 mandatów, Michał Hebda będzie miał więc duże wsparcie. KWW Dobra Przyszłość Miasta i Gminy Niepołomice (krypto PiS?) Tomali będzie miał tylko 4 mandaty, a pozostałe 5 zgarnęła ekipa Marcina Migasa, trzeciego pretendenta do fotela burmistrza, na którego w I turze zagłosowało 22,85 proc wyborców, co nie pozwoliło mu wejść do II tury, ale zdobył mandat w radzie miejskiej.

- Drodzy państwo, pięknie dziękuję za okazane zaufanie. Dziękuję, że zdecydowaliście się państwo powierzyć mi tę odpowiedzialna ale wspaniałą rolę burmi8strza Miasta i Gminy Niepołomice. Dziękuje tym wszystkim, którzy głosowali - tym, którzy głosowali na mnie, tym, którzy głosowali na mojego kontrkandydata. Obiecuję, że będą pracował dla wszystkich tak samo i postaram się tych nieprzekonanych przekonać do siebie - zapowiedział Michał Hebda, dziękując również za wsparcie swoim najbliższym.  

7 maja po złożeniu ślubowania wobec Rady Miejskiej, obejmę zaszczytny urząd Burmistrza Miasta i Gminy Niepolomice. Dziękuję! ♥️

Opublikowany przez Michała Hebdę Niedziela, 21 kwietnia 2024

Bez niespodzianek

W pozostałych gminach bez niespodzianek - stanowiska utrzymali dotychczasowi gospodarze Urzędów Gminy. W Kłaju z duża przewaga (73,58 proc do 23,42 proc.) wygrał wójt Zbigniew Strączek, pokonując już w I turze Stanisława Cebeńko. Jego komitet Razem dla Gminy Kłaj będzie miał w radzie gminy aż 10 z 15 mandatów.

W pozostałych gminach konieczna była dogrywka, ale nie było niespodzianek. W Biskupicach wójtem pozostała Renata Gawlik (46,39 proc w I turze i 54,67 proc w II turze). Jej komitet (ogólnopowiatowy) Porozumienie Samorządowe (Koalicja Obywatelska) zdobył też 8 mandatów w 15-mandatowej Radzie Gminy Biskupice.

W Gdowie wójtem pozostał Zbigniew Wojas (PSL, KWW "Razem Dla Przyszłości Naszej Gminy"). W I turze zagłosowało na niego 48,06 proc wyborców co dało mu pierwsze miejsce wśród trzech kandydatów. W II turze pokonał Ewę Suwałę 60,31 do 39,69 proc. Jego komitet z wynikiem 8 mandatów będzie miał też jednomandatową przewagę w radzie gminy.

W Powiecie Wielickim zawiązała się już koalicja komitetów Porozumienie Samorządowe (8 mandatów) i Koalicji Obywatelskiej (6 mandatów) co da im 4-mandatową przewagę nad PiS i pozwoli wybrać nowego starostę. Wiele wskazuje na to, ze zostanie nim były burmistrz Niepołomic Roman Ptak. Jeden mandat będzie miał radny z KWW Niezależni Po Prostu - dotychczasowy starosta Adam Kociołek.

fot. Mateusz Łysik, Grafika Paweł & Piotr Grzywocz/Wikipediawybory-wieliczka.jpg  

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka