poniedziałek, 3 czerwca 2024 14:03

Absolutnie nietuzinkowe nagranie. W Polsce nagrano... białego jelenia [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Absolutnie nietuzinkowe nagranie. W Polsce nagrano... białego jelenia [WIDEO]

Spotkanie albinosa takich zwierząt, jak sarna czy jeleń niemal graniczy z cudem, jednak nie jest niemożliwe. I to na polskiej ziemi! Udało się to profilowi "Las obok Nas", którego wideo opublikował niezawodny profil Fotopułapki - Trail Cameras.

Albinizm, inaczej jest zwany bielactwem. Oznacza to, że konkretne zwierzę jest całkowicie białe, co wyróżnia je wśród swojego stada, jak i wszystkich przedstawicieli gatunku. Takich przypadków w naszym kraju odnotowano właściwie kilka w ostatnich latach, dlatego tym bardziej warto docenić poniższe nagranie, które najprawdopodobniej pochodzi z pięknych terenów naszych Sudetów:

Biały Jeleń 🦌 🤍

Biały Jeleń 🦌 🤍 🎥 Las obok Nas youtube.com/@lasoboknas1314

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Niedziela, 2 czerwca 2024

Jeleń albinos to gratka dla fanów przyrody, jednak samo zwierzę nie ma łatwego losu. Z racji swojej choroby, jest ono wyraźnie słabsze od swoich rówieśników w świecie fauny, a wśród wad fizycznych można wymienić m.in. słabszy wzrok czy szybkość biegu, co jest niezwykle ważne zwłaszcza podczas ucieczki przed drapieżnikami.

Na szczęście, są też pozytywne informacje. Albinos - mimo odmiennego wyglądu - może liczyć na członków swojego stada, dlatego często trzyma się bardzo blisko innych zwierząt i ani myśli próbować sam przetrwać w niebezpiecznym lesie.

Co ciekawe, albinosem może urodzić się właściwie każde zwierzę. Najczęściej jest spowodowany brakiem enzymu tyrozynazy, który jest odpowiedzialny za produkcję melaniny. To wada genetyczna. Jeżeli oboje rodzice mają gen recesywny, to ich potomstwo ma 25% szans, że będzie albinosem.

Foto: Fotopułapki - Trail Cameras/Zrzut ekranu

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka