środa, 26 sierpnia 2020 08:34

Czym chłodzić się latem?

Autor Artykuł partnera
Czym chłodzić się latem?

Nadeszła kolejna fala upałów, tak więc wielu z nas poszukuje skutecznego sposobu na obniżenie temperatury. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń chłodniczych, które różnią się między sobą ceną, sposobem montażu oraz skutecznością. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z dostępnych opcji.

Klimatyzacja stacjonarna

Coraz więcej osób decyduje się wyposażyć swój dom albo mieszkanie w stacjonarną klimatyzację. Zważywszy na jej znakomitą skuteczność, jest to w pełni zrozumiała decyzja. Niestety, nie każdy ma możliwość skorzystania z tej metody chłodzenia powietrza.

Trzeba bowiem pamiętać o tym, że klimatyzator stacjonarny składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które muszą zostać ze sobą połączone. Mieszkańcy bloków i kamienic nie mogą zatem zainstalować urządzenia bez zezwolenia od administratora lub zarządcy budynku. Problem może pojawić się także w przypadku wynajmowanej nieruchomości, ponieważ konieczna jest wówczas zgoda właściciela.

Nie bez znaczenia są też wydatki związane z montażem klimatyzacji stacjonarnej. Do zakupu urządzeń trzeba bowiem doliczyć koszt montażu, gdyż samodzielne wykonanie tego zadania jest bardzo trudne. Na największe opłaty trzeba przygotować się latem, gdy firmy świadczące usługi montażowe mają najwięcej pracy.

Klimatyzacja przenośna

Alternatywą dla klimatyzatora stacjonarnego jest klimatyzator przenośny. Takie urządzenie ma wyłącznie jedną jednostkę, którą stawia się w środku pomieszczenia. Gorące powietrze odpływa poza budynek poprzez rurę, którą wystarczy wysunąć przez uchylone okno. Prawidłowe wykonanie tego zadania ułatwia specjalna uszczelka do klimatyzatorów przenośnych. Oznacza to, że klimatyzacja mobilna wypada lepiej od stacjonarnej pod względem:

  • uniwersalności – brak potrzeby naruszania ścian budynku powoduje, że instalacja urządzenia jest możliwa bez uzyskiwania żadnych zezwoleń,
  • kosztów – jedyny wydatek to zakup klimatyzatora, gdyż samodzielny montaż nie sprawia najmniejszych problemów.

Oczywiście, warto przyjrzeć się skuteczności klimatyzacji przenośnej. Dobra wiadomość jest taka, że prawidłowo dobrane urządzenie pozwala chłodzić powietrze równie efektywnie jak klimatyzator stacjonarny. Podczas wyboru należy uwzględnić przede wszystkim moc chłodniczą, która decyduje o tym, czy klimatyzator sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu.

Wiatrak

Wentylator, nazywany także wiatrakiem, to urządzenie, które znajdziemy niemal w każdym domu. Jego główną zaletą jest niska cena, natomiast wadą znikoma skuteczność. Wiatraki nie są w stanie obniżyć temperatury, jednak wprowadzają powietrze w ruch, a spowodowany tym powiew odczuwany jest jako chłodny.

Wentylatory nie są zatem idealnymi urządzeniami, ale nie zmienia to faktu, że ułatwiają przetrwanie upałów, gdy nie możemy skorzystać z lepszych metod chłodzenia. Biorąc pod uwagę cenę i koszty eksploatacji wiatraków oraz brak efektów ubocznych ich stosowania, zakup takiego urządzenia nie jest błędem, chyba, że oczekujemy faktycznego spadku temperatury powietrza.

Klimatyzer, czyli chłodzenie wodne

Jak już wspomnieliśmy, klimatyzator przenośny wyposażony jest w rurę, którą gorące powietrze odpływa poza budynek. Co zatem z urządzeniami, które producenci i sprzedawcy często określają „klimatyzatorami bez rury”? Tak naprawdę nie są one klimatyzatorami, tylko klimatyzerami, a inaczej klimatorami. Mechanizm ich działania jest bardzo podobny do tego, który znamy z nawilżaczy ewaporacyjnych, tak więc główną rolę odgrywa w nim woda, zazwyczaj w postaci lodu.

Czy klimator jest skuteczny? Niestety nie. Efekt jego stosowania jest podobny jak w przypadku wiatraka, co oznacza, że jeśli usiądziemy tuż obok, poczujemy chłodny powiew powietrza, jednak gdy odejdziemy dalej, będzie tak samo gorąco. Trzeba też pamiętać o tym, że podczas pracy klimatyzera nieustannie wzrasta temperatura powietrza, a to stwarza ryzyko zbyt wysokiej wilgotności. Inwestycja w zakup klimatora nie jest zatem opłacalna.

Podsumowanie

Najskuteczniejszą metodą chłodzenia powietrza jest klimatyzacja: zarówno ta stacjonarna, jak i przenośna. Urządzenia mobilne są bardziej uniwersalne i wymagają mniejszych nakładów finansowych. Wentylatory i klimatory mają działanie miejscowe. Drugie z nich mogą przewilżyć powietrze, dlatego w przypadku małego budżetu bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie mocny wiatrak.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje