czwartek, 22 kwietnia 2021 12:37

Do Tarnowa nadciąga wiosna. Zazielenią się nawet przystanki autobusowe

Autor Aleksandra Tokarz
Do Tarnowa nadciąga wiosna. Zazielenią się nawet przystanki autobusowe

Tarnowskie przystanki mają być bardziej estetyczne, komfortowe i bezpieczne. Zarząd Dróg i Komunikacji już rozpoczął procedury, które są konieczne do zrealizowania planowanych zmian.

Nie tylko podświetlane, ale też zielone! Na tarnowskie przystanki już wkrótce dotrze wiosna.

Obecnie w mieście oświetlone są 44 wiaty autobusowe. Jak informuje samorząd, w II kwartale tego roku, w trakcie postepowania przetargowego, zostanie wyłoniona firma, której zadaniem będzie wykonanie przyłączy energetycznych do podświetlenia ponad 20 kolejnych.

- W Tarnowie jest w sumie ponad 200 wiat przystankowych. Nie we wszystkich wariantach istnieje możliwość ich podświetlania. Takie, które ją mają, są montowane w mieście od połowy 2016 roku. Stare wiaty są systematycznie zastępowane nowymi, wyposażonymi w możliwość montażu odpowiednich instalacji - tłumaczy samorząd.

Pojawią się też trzy "zielone" przystanki! Zlokalizowane zostaną przy alei Jana Pawła II. Konstrukcje będą oszklone i zadaszone, zaś ich tylne ściany stanowić będą rośliny – krzewy lub pnącza. Aktualnie prowadzone są konsultacje, na podstawie których zostaną wybrane najodpowiedniejsze gatunki.

- W ubiegłym roku zielona wiata – obsadzona bluszczem – pojawiła się przy ulicy Zuchów, gdzie zatrzymują się autobusy w drodze na Górę św. Marcina. Ten eksperyment miał pokazać, jak ta koncepcja w praktyce sprawdzi się w naszym mieście - dodaje samorząd.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje