sobota, 20 kwietnia 2024 00:20

Miodny Szlak plastrami pasji odkrywa naturę Beskidu Sądeckiego

Autor Aleksandra Tokarz
Miodny Szlak plastrami pasji odkrywa naturę Beskidu Sądeckiego

Bogactwo natury, piękne krajobrazy i spokój. Tak w skrócie można opisać Sądecczyznę. Ale nie tylko. To także kult pszczoły, szczególnie zauważalny w gminie Łabowa - sercu Miodnego Szlaku.

  • Przypominamy artykuł, który pojawił się w Głosie24 w marcu 2021 r.

Kamianna. Niezwykle malownicza miejscowość, położona pośrodku trójkąta utworzonego przez takie miasta jak Krynica, Nowy Sącz i Grybów. Dookoła otoczona przez lasy. To właśnie one, tworząc naturalny filtr, wpływają na spokój, czystą wodę, powietrze i glebę. Wioska liczy jedynie 240 mieszkańców. Ale to nie przeszkadza, by działy się w niej rzeczy wspaniałe. To właśnie tutaj powstał pomysł utworzenia marki lokalnej Miodny Szlak.

- Miodna Kamianna to szczególne uroczysko na Miodnym Szlaku, wokół którego konkretnego kształtu i smaku nabierają marzenia. Każdy z nas znajduje tu odpowiedni dla siebie plaster! Na zdrowie, na spokój, aktywność fizyczną, zabawę, natchnienie, spełnienie… I każdy pasuje jak ulał do miodnej rodziny – przekonuje Renata Stelmach, prezes Fundacji Po Zdrowie Do Natury.

Beskid Sądecki wabi turystów swoimi walorami. To nie tylko miody i smak tradycyjnych potraw. To też zdrojowe wody, lecznicze zabiegi, opowieści lokalnych przewodników o kulturze, tradycji i burzliwej historii tego miejsca. Miodny Szlak, który obejmuje niemal cały powiat nowosądecki, z sercem w Kamiannej, to obszar atrakcyjny turystycznie, o wybitnych walorach przyrodniczych i kulturowych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, amatorów turystyki aktywnej, jak i dla osób, które poszukują ciszy i odpoczynku od codziennego zgiełku. To także świetna baza wypadowa do dalszych wycieczek – oprócz niewielkiej odległości do trzech dużych sądeckich miast, w okolicy znajduje się wiele wież widokowych. Ta w Krynicy, na Radziejowej, Eliaszówce czy Jaworzu. Na Sądecczyźnie nie brakuje miejsc, gdzie można wybrać się na pieszą wycieczkę, a z których można podziwiać panoramy Tatr, szczyty i hale. To miejsce, w którym zaplanować można zarówno weekendowy „wypad”, jak i bogaty w atrakcje, tygodniowy urlop. Warto na własnej skórze przekonać się o pięknie tego regionu.

Wychowanek Barcelony zagra w Sandecji!
Wychowanek FC Barcelony, Armand Ella Ken ponownie został zawodnikiem Sandecji Nowy Sącz. 28 - letni pomocnik wrócił do pierwszoligowego klubu po pięciu latach.

Sądecczyzna to też lokalni producenci, którzy codziennie trudzą się, by na naszych stołach gościły lokalne produkty. Zgodnie z definicją Olgi Gałek - specjalistki od budowania marki lokalnej, która wspiera działania Fundacji Po Zdrowie Do Natury, lokalne produkty to wyroby i usługi, z którymi utożsamiają się mieszkańcy regionu, produkowane w sposób „niemasowy” i przyjazny dla środowiska, z surowców lokalnie dostępnych. Bogactwo zdrowych wyrobów jest w tym regionie „na wyciągnięcie ręki”. Poprzez wybór produktu lokalnego, znamy producenta, wiemy gdzie zlokalizowana jest jego firma, a nawet znamy pracowników. Lokalni wytwórcy korzystają ze znanych lokalnych dostawców, przez co klient otrzymuje świeże i nieprzetworzone surowce, wytworzone w rodzimej strefie klimatycznej. Wyrobów lokalnych producentów nie znajdziemy w wielkich sieciach spożywczych. To kolejny pretekst, dla którego warto odwiedzić Sądecczyznę.

A czym jest sam Miodny Szlak? Marka lokalna to słowno-graficzny znak, pod którym promowana jest grupa produktów, posiadających wspólne cechy i wartości, istotne z punktu widzenia konsumentów oraz jej twórców. To dzieło i serce lokalnej społeczności. Pomysł budowy Miodnego Szlaku zrodził się w 2019 roku. Inicjatorem jej powstania jest Fundacja Po Zdrowie Do Natury, która inspirując się na marce lokalnej Dolina Karpia, rozpoczęła współpracę z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych. Marka „Miodny Szlak” ma być przede wszystkim narzędziem promocji regionu. W gronie użytkowników znajdą się w szczególności lokalni producenci produktów spożywczych, kosmetyków, mebli, rolnicy posiadający własne uprawy, rękodzielnicy, artyści, firmy turystyczne, hotele i gospodarstwa agroturystyczne czy ośrodki rehabilitacji i uzdrowiska.

- Przeprowadziliśmy już warsztaty koronkarskie, przygotowujemy katalog z rękodziełami. Chcemy promować wszystkie osoby, które mają wyjątkowy talent i mieszkają na naszym terenie – tłumaczy Andrzej Tamioła – V-ce Prezes Fundacji Po Zdrowie Do Natury. A przecież Sądecczyzna to właśnie wspaniali rękodzielnicy i artyści, lokalni producenci czy szeroko rozwinięta agroturystyka.

Fundacji, która pracuje na rzecz budowy marki udało się do tej pory zrobić naprawdę dużo.  Zorganizowano wiele spotkań z mieszkańcami, których „zarażono” pomysłem. Wszystkie działania wykonywane były w ramach wolontariatu.

- Wszyscy wierzymy w sukces naszej marki lokalnej Miodny Szlak – dodaje Renata Stelmach.

Doszło do samobójstwa rozszerzonego? Jest śledztwo w sprawie tragedii w Woli Kosnowej
Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo w sprawie pozbawienia życia małżonków w Woli Kosnowej, w gminie Łącko, wskutek użycia broni palnej. 24 lutego do policjantów dotarło zgłoszenie, z którego wynikało, że mąż zabił żonę, następnie odbierając sobie życie. Funkcjonariusze, którzy zost…

„Pszczoła nie zna Szopena, ale jest muzyką” – napisał ks. Jan Twardowski, odwołując się do niespotykanych umiejętności pszczół, które potrafią swoim lotem wyrażać emocje i porozumiewać się w tańcu między sobą. Kamianna – serce Miodnego Szlaku, to właśnie pszczoły i miody – najlepsze w całej Polsce. To też ciekawe tereny turystyczne, a w zimie wspaniałe tereny narciarskie.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka