czwartek, 11 marca 2021 21:58

Dyrektor krakowskiej szkoły o kuratorium: "Traktowanie w ten sposób nauczyciela jest dramatem"

Autor Marzena Gitler
Dyrektor krakowskiej szkoły o kuratorium: "Traktowanie w ten sposób nauczyciela jest dramatem"

- Traktowanie w ten sposób nauczyciela jest dramatem. Wyobraźcie sobie ten rok mojego życia pod presją dyscyplinarnego zwolnienia i zakazu wykonywania zawodu - mówiła Urszula Mroczek-Gula. Sprawa dyrektor Dyrektor Technikum nr 2 w Krakowie była przykładem swoistego "układu małopolskiego", o którym mówił w czwartek na konferencji prasowej poseł Aleksander Miszalski.

Dramat dyrektor Dyrektor Technikum nr 2 w Krakowie trwa już 2,5 roku. Po tym, gdy w internacie placówki zmarł nagle pochodzący z Ukrainy uczeń, rozpoczęło się piekło. Jednak to nie prokuratura je zgotowała, bo organ nie dopatrzył się żadnych zaniedbań ze strony pracowników szkoły i nikomu nie postawił zarzutów. Karę dyrektor wymierzyło kuratorium, a dokładnie zespół dyscyplinarny.

- Traktowanie w ten sposób nauczyciela jest dramatem. Wyobraźcie sobie ten rok mojego życia pod presją dyscyplinarnego zwolnienia i zakazu wykonywania zawodu - mówiła dyrektor.

Urszula Mroczek-Gula została zawieszona, a potem pozbawiona możliwości wykonywania zawodu. Jak się okazało MEN uchyliło decyzję Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy wojewodzie małopolskim o zawieszeniu dyrektor Technikum nr 2 w Krakowie, uznając ją za bezzasadną.

W odpowiedzi na stawiane przez dyrektor zarzuty Małopolskie Kuratorium Oświaty poinformowało dziennikarzy Gazety Wyborczej, że Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli działająca przy MEN uchyliła jedynie decyzję organu prowadzącego szkołę (a więc gminy) o zawieszeniu dyrektorki. Postanowienie to nie ma wpływu na toczące się wobec Mroczek-Guli postępowania dyscyplinarne.  

Sprawa Urszuli Mroczek-Guli była przykładem swoistego "układu małopolskiego" o którym mówił w czwartek na konferencji prasowej poseł Aleksander Miszalski. Ten układ to przekazanie przez wojewodę małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak kompetencji do powoływania Komisji Dyscyplinarnych. Ona powołuje ich przewodniczących i wypłaca im wynagrodzenia, których wysokość w części zależy od wysokości kar nakładanych na nauczycieli - mówił Miszalski, który przeprowadził kontrolę poselską w Małopolskim Kuratorium Oświaty, a potem złożył skargę na działanie Barbary Nowak u wojewody.

Młodzi Demokraci z kolei poinformowali o petycji o odwołanie Barbary Nowak z funkcji Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Urszula Mroczek-Gula jest nauczycielem z 25-letnim stażem pracy pedagogicznej. Została wyróżniona w plebiscycie "Nauczyciel Małopolski 2013" (II lokata w kategorii szkół ponadgimnazjalnych). Stworzyła i zrealizowała siedem interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych m.in. projekt: " Kraków miasto nauki i kultury", "Jan Paweł II a naszych sercach i umysłach", "Stop hejtowi". Jest radną Dzielnicy XI Pogórze Duchackie.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka