piątek, 4 kwietnia 2025 07:23, aktualizacja 19 godzin temu

Echo głośnego skandalu. Krakowski MOCAK z nowym dyrektorem

Autor Maria Panicz
Echo głośnego skandalu. Krakowski MOCAK z nowym dyrektorem

Rozstrzygnięto konkurs na stanowisko dyrektora MOCAK-u. Adam Budak otrzymał poparcie 9 z 11 członków i Prezydenta Krakowa. Zastąpił on miejsce odwołanej w atmosferze skandalu Potockiej.

Poparcie nowego dyrektora

31 marca 2025 roku rozstrzygnięto konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Spośród pięciu kandydatów, komisja wyłoniła tego najlepszego. Adam Budak otrzymał poparcie 9 z 11 członków komisji, a jego wybór poparł Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Budak zastąpi na tym stanowisku Marię Annę Potocką, która została odwołana w atmosferze niesnasek.

Kontrowersje wokół Marii Anny Potockiej

Procedura odwoławcza Marii Anny Potockiej w listopadzie 2024 była skutkiem decyzji Prezydenta Miasta Krakowa. Miszalski stwierdził, że nie widzi możliwości dalszej współpracy z ówczesną dyrektorką ze względu na budzące kontrowersje metody zarządzania i komunikacji z pracownikami. Poczynione kroki związane są z wyrokiem sądu z lipca 2024 roku, potwierdzającym oskarżenia o mobbing wobec Potockiej podczas jej kadencji w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Możliwe nieprawidłowości w zarządzaniu MOCAK-iem były wyrażane w anonimowych relacjach pracowników i pracowniczek. Potocka, która od początku kwestionowała decyzję sądu, obecnie domaga się odszkodowania od byłego pracodawcy w sądzie pracy.

Nowy dyrektor MOCAK-u Adam Budak. fot.: Ilja C. Hendel

Kim jest i jaki ma plan?

Adam Budak jest uznanym specjalistą w dziedzinie sztuki współczesnej. Ma na swoim koncie bogady dorobek zawodowy. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego w instytucjach takich jak Galeria Narodowa w Pradze oraz Kestner Gesellschaft w Hanowerze. Działał również jako niezależny kurator licznych projektów artystycznych o międzynarodowym zasięgu.

Podczas konkursu Budak zaprezentował autorski program funkcjonowania i rozwoju MOCAK-u. Jego wszechstronna wiedza obejmująca literaturę, teatr, filozofię, architekturę, historię i teorię sztuki oraz zarządzanie kulturą pozwoli na stworzenie zintegrowanej, interdyscyplinarnej oferty programowej muzeum. Istotnym elementem jego koncepcji jest umiędzynarodowienie działań MOCAK-u oraz jego otwarcie na współpracę z prestiżowymi instytucjami na świecie.

Zakończył się konkurs na dyrektora MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art. Komisja...

Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego Środa, 2 kwietnia 2025

Przyszłość MOCAK-u Budaka

Nowy dyrektor posiada nie tylko szerokie kontakty branżowe, ale także niezbędne umiejętności zarządcze, które pozwolą na realizację ambitnych projektów artystycznych na najwyższym poziomie. Jego wizja MOCAK-u jako dynamicznego centrum sztuki współczesnej, otwartego na innowacje, dialog społeczny oraz współpracę międzynarodową, zwiastuje nowy etap w rozwoju tej krakowskiej instytucji.

Zmiany będziemy obserwować od 1 sierpnia, kiedy to rozpocznie swoją kadencję Adam Budak. Do tego czasu funkcję pełniącego obowiązki dyrektora MOCAK-u sprawuje Grzegorz Kuźma. Oficjalne powołanie Budaka na stanowisko nastąpi po zaakceptowaniu przez prezydenta przedstawionej mu umowy. Dzięki kierownictwu Budaka, MOCAK ma szansę umocnić swoją pozycję w Polsce i na światowej scenie artystycznej, stając się jeszcze bardziej rozpoznawalnym ośrodkiem kulturalnym promującym sztukę współczesną na najwyższym poziomie.

Fot. Rafał Sosin

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka