piątek, 16 lutego 2024 09:38

Gmina Miechów zmienia się na lepsze. Podsumowaliśmy 2023 rok

Autor Głos 24
Gmina Miechów zmienia się na lepsze. Podsumowaliśmy 2023 rok

Materiał informacyjny UGiM Miechów

W minionym 2023 roku w Gminie Miechów zrealizowano i rozpoczęto wiele ważnych projektów i zadań inwestycyjnych, które pokazują dynamiczne tempo prac na terenie miasta i sołectw. Większość z gminnych inwestycji finansowana była z dużym udziałem pozyskanych funduszy zewnętrznych.

Miechowski dworzec autobusowy - centrum komunikacyjne regionu

Niewątpliwie, sztandarową inwestycją rozpoczętą przez Gminę Miechów w ubiegłym roku jest budowa nowego dworca autobusowego wraz z zagospodarowaniem terenu. To przedsięwzięcie, do którego samorząd długo przygotowywał się zarówno pod względem finansowym jak i logistycznym, bo jak wiadomo stan techniczny zakupionego w 2020 roku przez gminę obiektu wymagał pilnych prac modernizacyjnych. W jego miejsce powstaje nowoczesny dworzec, który zintegruje kilka form transportu, stając się centrum komunikacyjnym nie tylko miasta, ale całego regionu. Obsługiwał będzie kursy autobusów miejskich, jak i tych dalekobieżnych, a co ważne, umożliwi mieszkańcom i turystom lepszy dostęp do miejsc parkingowych. Ponadto, oprócz funkcji dworcowej będzie posiadał także część usługową i handlową. Inwestycja ma kosztować przeszło
16 mln zł, z czego ponad 12 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład, a preferencyjna pożyczka z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego stanowi blisko 4 mln zł.

Dworzec autobusowy w Miechowie w trakcie prac budowlanych/Fot.: UM Miechów
Dworzec autobusowy w Miechowie w trakcie prac budowlanych/Fot.: UM Miechów

Pierwszy blok mieszkalny w ramach SIM Małopolska powstaje w Miechowie

Z  końcem ubiegłego roku przekazano plac pod budowę bloku na Osiedlu Parkowym. Inwestycja realizowana jest w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM Małopolska), do której Gmina Miechów przystąpiła w 2021 roku, wnosząc aport niepieniężny (działkę), na której powstaje budynek wielorodzinny. Będzie to nowoczesny, energooszczędny obiekt składający się z 3 segmentów, w których zaprojektowano 79 lokali wraz z parkingiem dostępnym dla jego mieszkańców. Na realizację tego przedsięwzięcia Gmina Miechów otrzymała ponad 10 mln zł wsparcia z Funduszu Dopłat za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz blisko 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Wartość zadania opiewa na kwotę 22 788 888,88 zł. Podpisana przez spółkę SIM umowa z Generalnym Wykonawcą zakłada zakończenie prac do końca grudnia tego roku.

Wizualizacja bloku wielorodzinnego na osiedlu parkowym w Miechowie/Fot.: UM Miechów
Wizualizacja bloku wielorodzinnego na osiedlu parkowym w Miechowie/Fot.: UM Miechów

Remonty dróg, modernizacja przestrzeni publicznej

Wśród szeregu realizowanych projektów gminnych koncentrowano się na modernizacji infrastruktury drogowej. Wiosną zakończył się remont ul. Jagiellońskiej oraz drugi etap inwestycji w centrum miasta, obejmujący wymianę nawierzchni dla pieszych oraz adaptację „plant Małego Rynku”. Przestrzeń miejska zyskała nowe alejki, nasadzenia oraz elementy małej architektury. Ponadto, wykonywane były remonty dróg na obszarach wiejskich (w Kalinie Lisiniec, Nasiechowicach, Przesławicach, Szczepanowicach, Glinicy i Zapustce), jak również wiele zadań i lokalnych inicjatyw wskazanych przez mieszkańców w ramach Funduszu Sołeckiego.

Plac im. Tadeusza Kościuszki po rewitalizacji/Fot.: UM Miechów
Plac im. Tadeusza Kościuszki po rewitalizacji/Fot.: UM Miechów
Ul. Jagiellońska po kompleksowym remoncie/Fot.: UM Miechów
Ul. Jagiellońska po kompleksowym remoncie/Fot.: UM Miechów

Kolejne obiekty po termomodernizacji

Ważnym aspektem mijającego okresu były (trwające nadal) prace termomodernizacyjne Szkoły Podstawowej Nr 2 na Osiedlu Sikorskiego. Przy obiekcie szkolnym zamontowano instalacje fotowoltaiczne, a w salach  lekcyjnych, korytarzach i hali sportowej wymieniono oświetlenie na nowoczesne ledowe. Elewacja miechowskiej „dwójki” zyskuje nowe barwy i nowoczesny mural, o wyglądzie których  współdecydowali mieszkańcy. Ta największa i najkosztowniejsza inwestycja dotycząca miechowskiego kompleksu oświatowego, możliwa jest dzięki funduszom pozyskanym z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Całkowity koszt tego projektu pn. „Głęboka termomodernizacja budynków szkół w Gminie Miechów i Proszowice” wynosi 6,57 mln zł dla Gminy Miechów, a pozyskane dofinansowanie 3,8 mln zł.

Miechowska „dwójka” w nowej, ekologicznej odsłonie/Fot.: UM Miechów
Miechowska „dwójka” w nowej, ekologicznej odsłonie/Fot.: UM Miechów

Prace termomodernizacyjne w sołectwach

Pracami termomodernizacyjnymi objęte zostały również świetlice/remizy w Brzuchani, Bukowskiej Woli i Sławicach Szlacheckich. Są one teraz estetyczniejsze, ekologiczne i bardziej funkcjonalne dla lokalnej społeczności. Warto zaznaczyć, że to już jedne z ostatnich budynków użyteczności publicznej na terenie naszej gminy, które wymagały termomodernizacji, a ich realizacja możliwa była dzięki kolejnym pozyskanym funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Świetlica-remiza w Bukowskiej Woli po termomodernizacji/Fot.: UM Miechów
Świetlica-remiza w Bukowskiej Woli po termomodernizacji/Fot.: UM Miechów

Nowoczesne źródła ciepła w domach mieszkańców i budynkach gminnych

Zakończył się projekt „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, który umożliwił montaż 137 instalacji solarnych oraz 319 fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych gminy Miechów. W ramach kolejnego unijnego zadania wymieniono również 179 nieekologicznych kotłów/pieców węglowych pochodzących z ogrzewania budynków mieszkalnych na terenie naszej gminy, na nowoczesne źródła ciepła. Dodatkowo przeprowadzono termomodernizacje kliku budynków mieszkalnych.

Instalacja fotowoltaiczna przy budynku krytej pływalni/Fot.: UM Miechów
Instalacja fotowoltaiczna przy budynku krytej pływalni/Fot.: UM Miechów

Współpraca z mieszkańcami, proekologiczne inwestycje gminne nagrodzone

Dostrzegam i doceniam zaangażowanie mieszkańców w inicjatywy ekologiczne i wydarzenia ogłaszane przez Ekodoradcę czego przykładem, może być chociażby ubiegłoroczna akcja sadzenia lasu, w której brała udział liczna grupa Miechowian. Warto wspomnieć, że proekologiczne działania gminy Miechów docenione zostały nagrodą przyznaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w zeszłorocznej edycji konkursu ekoLiderzy. Cieszą mnie wszystkie inicjatywy mieszkańców, lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji i grup nieformalnych. Jesteśmy społeczeństwem aktywnym, za co wszystkim zaangażowanym w różne, ubiegłoroczne przedsięwzięcia serdecznie dziękuję – podkreśla burmistrz Dariusz Marczewski.

Wspólne sprzątanie lasu Chodówki/Fot.: UM Miechów
Wspólne sprzątanie lasu Chodówki/Fot.: UM Miechów

Artykuł sponsorowany

Fot. gł.: UM Miechów

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka