poniedziałek, 15 listopada 2021 09:56

Góra Zyndrama własnością Gminy Łącko. Stanie się ogólnopolską atrakcją?

Autor Aleksandra Tokarz
Góra Zyndrama własnością Gminy Łącko. Stanie się ogólnopolską atrakcją?

Dekadę temu na działce w Maszkowicach odkryto ruiny osady z epoki brązu. Datuje się, że jej początki sięgają 1750 roku przed naszą erą. Teraz działka jest już własnością Gminy Łącko. - Jesteśmy wdzięczni poprzedniemu właścicielowi tego terenu, który zarówno w poprzednich latach, jak i na etapie negocjacji, był bardzo przychylny prowadzonym działaniom – mówi wójt Jan Dziedzina.

Gmina Łącko stała się właścicielem gruntu na Górze Zyndrama w Maszkowicach, na którym znajdowało się prehistoryczne osiedle obronne, a które obecnie stanowi stanowisko archeologiczne, na którym prowadzone są prace wykopaliskowe pod kierownictwem dra hab. Marcina Przybyły z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Osiedle jest jednym z najstarszych w Europie i najstarszych w Polsce odkryciem kamiennej architektury obronnej.

Środki na zakup działki pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na wspomnianym terenie planowane są prace związane z budową miejsc parkingowych oraz utworzeniem punktu obsługi turystów. - Inwestycja ta, przyczyni się do możliwości promocji regionu oraz pozwoli większej liczbie turystów, bez problemu, dotrzeć do miejsca, gdzie będą mogli obejrzeć pozostałości monumentalnych fortyfikacji – tłumaczy wójt.

Osadę w Maszkowicach zamieszkiwało od około 150 do 200 osób. Była więc niewielka, liczyła zaledwie 20 domów. W przyszłości ma zostać zrekonstruowana na tyle, na ile pozwoli odnaleziony na miejscu oryginalny materiał kamienny. Czy to miejsce będzie ogólnopolską atrakcją? Takie są plany. Oprócz budowy parkingu z mini strefą gastronomiczną powstanie także wejścia na górę, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

fot. UG Łącko

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje