środa, 7 października 2020 08:58

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Dobre oświetlenie to komfort i wygoda, która pozwoli czuć się idealnie we własnym domu. Każde pomieszczenia potrzebuje innej dawki światła. Wysoki poziom potrzebny jest do pracy, a mniejszy do relaksu i odpoczynku. Światła punktowe sprawdza się w kuchni czy łazience, a pojedyncze lampy w salonie lub jadalni. Można wybrać także rozwiązania takie jak dodatkowe oświetlenie LED czy podłogowe. Właściwe oświetlenie wpływa na efektywność pracy, a także na atmosferę.

  1. Jak dobrać oświetlenie do salonu i sypialni?
  2. Co wziąć pod uwagę przy wyborze światła do kuchni i łazienki?

Jak dobrać oświetlenie do salonu i sypialni?

Salon to centrum życia rodzinnego, dlatego warto przy wyborze oświetlenia zwrócić uwagę na powierzchnię pomieszczenia. Jeśli salon ma 20 m2 wystarczy światło o wartości 400W. Dobrym rozwiązaniem jest żarówka energooszczędna, pozwalająca na zaoszczędzenie do 80% energii. Dobrze jest zwrócić uwagę na kolor ścian czy mebli. Im ciemniejsze meble, tym więcej koloru absorbują. Podstawowe  źródło oświetlenie w salonie stanowi lampa sufitowa. Warto skorzystać z oświetlenia przyciemnianego, aby podczas oglądania telewizji nie zepsuć sobie wzroku. Szukając dobrego sklepu z lampami  w korzystnej cenie warto wejść na stronę: https://abanet.pl/. Oferują oni lampy ponad 200 producentów z całej Europy. Każdy znajdzie tam wymarzone oświetlenie w wybranym stylu.

W sypialni warto wybrać jedno, centralne oświetlenie oraz dwie lampki na nocnym stoliku. Minimalna ilość światła to 15-20 W na 1m2. W przypadku posiadania szafy na ubrania w sypialni warto zastosować oświetlenie w odległości do 50 cm od szafy, aby światło także padało do jej wnętrza.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze światła do kuchni i łazienki?

W kuchni używamy światła przez dłuższy czas, dlatego warto skorzystać z energooszczędnych diod LED. Pozwolą one na zmianę koloru strumienia światła. Nad blatem zaleca się światło około 35 W/m2. Nad stołem warto użyć oświetlenie w wysokości około 60 cm nad powierzchnią stołu i powyżej oczu osoby siedzącej przy stole. Ważne by osoba, która gotuje nie zasłaniała ciałem światła padającego z lampy przy suficie. Można rozważyć oświetlenie pod szafką wisząca, które przyda się do oświetlenia powierzchni roboczej.

W łazience instalacje elektryczne mogą być niebezpieczne, jeśli nie są dobrze zabezpieczone. Powinny znajdować się 60 cm od wanny lub kabiny prysznicowej. Podstawowym oświetleniem są lampy sufitowe lub ścienne. Można użyć także lamp po obu stron lustra. Idealnie natężenie światła to 300 lx.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje