sobota, 13 czerwca 2020 16:28

Jak wysoka temperatura wpływa na koronawirusa? Naukowcy tłumaczą

Autor Głos 24
Jak wysoka temperatura wpływa na koronawirusa? Naukowcy tłumaczą

W ostatnich dniach odczuwamy ewidentny wzrost temperatury. Lato w końcu się zaczęło. Jednak wraz z nim - przynajmniej w Polsce - rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Pytanie, które często zadawane jest epidemiologom, dotyczy wpływu temperatury otoczenia na zachowania wirusa. Skoro w końcu przyszły wysokie temperatury, koronawirus może być łagodniejszy? Specjaliści po raz kolejny zabrali głos w tej sprawie.

Koronawirus SARS-Cov-2, który znalazł się na jakimś przedmiocie, pozostaje na nim aktywny niemal tak samo długo w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. Dobra wiadomość jest taka, że po godzinie jego zdolność do zakażania gwałtownie spada - twierdzą naukowcy.

Naukowcy ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu zbadali, jak długo wirus utrzymuje zdolność zakażania na metalowej powierzchni w różnych temperaturach, od 4 st. C. - do 30 st. C.

To zaskakujące: nie ma znaczenia, czy jest zimno czy bardzo gorąco - mówi prof. Stephanie Pfänder z Ruhr-Universität w Bochum, współautorka pracy opublikowanej w "Journal of Infection".

Specjaliści zaznaczają jednak, że w takim przypadku ryzyko infekcji szybko maleje. Już po godzinie na suchym metalu spadało stukrotnie. Jednak w ciągu kolejnych ośmiu godzin liczba wirusowych cząstek nie malała. Natomiast później ponownie zaczynała powoli spadać. Co istotne, następowało to - niemal - niezależnie od temperatury.

W temperaturze 4 st. C. liczba aktywnych cząstek wirusowych malała o połowę w czasie 13 godzin. W temperaturze pokojowej to samo zjawisko trwało około 9 godzin, a w 30 st. C. około 18 godzin.

Badacze wykrywali wirusa nawet po 180 godzinach od momentu jego naniesienia na metalową płytkę.


Dotąd zakładano, że wyższa temperatura może przyczyniać się do obniżenia zakażalności SARS-Cov2 latem. Jednakże stabilność wirusa nie wydaje się reagować na różne temperatury - przynajmniej, gdy znajduje się on na jakiejś powierzchni - zaznacza prof. Pfänder.

Badacze nie wykluczają, że latem wirus może zakażać znacznie słabiej. To efekt zmiany w wilgotności i promieniowania UV.

Źródło: PAP/ RMF24

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka