środa, 29 lipca 2020 15:46

Jakie są cechy dobrej latarki ledowej?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie są cechy dobrej latarki ledowej?

Latarka jest urządzeniem niezwykle przydatnym w każdym gospodarstwie, podczas wycieczek i wakacyjnych wyjazdów, a także w trakcie przydomowych prac. Wybór rynkowy jest olbrzymi, zastanówmy się więc jakie cechy powinna mieć dobra latarka, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i wreszcie - gdzie kupić dobre i niezawodne urządzenie.

LED, czyli niezrównana wygoda

Obecnie rynek niemal całkowicie zdominowany został przez rozwiązania wykorzystujące technologię LED, co pozwoliło na wyeliminowanie wad przypisanych do eksploatacji tradycyjnych latarek żarnikowych. Przede wszystkim znacząco poprawiła się jasność strumienia świetlnego oraz czas pracy. Przykład wykorzystania zaawansowanej diody Cree XHP70 znajdziemy w latarce Fenix TK35, dostępnej w ofercie sklepu internetowego Kolba. Żywotność diody sięga 50 000 godzin, co oznacza, że nawet jeśli każdego dnia będziemy z niej korzystali przez 3 godziny, to urządzenie powinno działać bezawaryjnie przez ponad 45 lat. Równie imponujący jest czas pracy na bateriach, ten sięga 152 minut.

Przyglądając się latarce dokładniej, warto zwrócić uwagę na parametry, którymi jest ona opisana. Maksymalna światłość wyrażana w Kandelach to nic innego jak intensywność światła emitowanego w określonym kierunku. W przedstawionym modelu wynosi on 22500 cd, co przekłada się na zasięg 300 m. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by latarkę wykorzystywać na mniejszych dystansach. Producent zadbał o maksymalne uproszczenie obsługi i zaimplementował kilka predefiniowanych trybów pracy ustawianych za pomocą dedykowanych przełączników. W trybie Outdoor możemy wybierać wśród pięciu poziomów jasności, co ważne latarka wyposażona jest w system pamięci, nie będzie więc konieczne każdorazowe ustawianie parametrów. Tryb taktyczny oferuje funkcje Turbo oraz Strobo. Użycie tej ostatniej przydatne jest w sytuacjach ekstremalnych i z powodzeniem może służyć do samoobrony lub wezwania pomocy. Tak zaawansowanych ustawień nie znajdziemy we wszystkich modelach latarek ledowych, warto jednak mieć świadomość ich istnienia - pozwoli to na dokonanie wyboru ściśle dostosowanego do potrzeb użytkownika.

Wygoda i wytrzymałość

Zdawać by się mogło, że duża moc oznaczać będzie szybkie drenowanie źródła energii. Latarki Fenix TK35 korzystają z akumulatorów 18650. Ich ładowanie odbywać się może przy pomocy zainstalowanego złącza micro USB, możemy też wyposażyć się w dedykowaną ładowarkę zewnętrzną i komplet dodatkowych akumulatorów. W trybie eko urządzenie zapewni światło przez 152 godziny, tryb turbo outdoor, oferujący maksymalną jasność, skraca ten czas do 1.5 godziny, jest on jednak przeznaczony do sporadycznego użycia w specyficznych sytuacjach. Skorzystanie ze średniej mocy pozwoli z kolei na niemal 11 godzin pracy.

Latarka wyposażona jest w system blokady chroniący przed przypadkowym włączeniem, a także wskaźnik informujący o poziomie naładowania akumulatorów. W parze z długim czasem działania podąża wytrzymałość samego urządzenia. Wykonanie zgodne z normą IP68 oznacza pełna odporność na kurz, zabrudzenia, upadek z 1 metra, a nawet zanurzenie w wodzie. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą sklepu Kolba - olbrzymi wybór starannie wyselekcjonowanego asortymentu pozwoli na łatwe dokonanie satysfakcjonującego zakupu.

fot. materiały prasowe

Technologia - najnowsze informacje