piątek, 5 lutego 2021 10:54

Kraków. Chciał okraść klasztor. Ujęli go zakonnicy ze Zwierzyńca

Autor Marzena Gitler
Kraków. Chciał okraść klasztor. Ujęli go zakonnicy ze Zwierzyńca

Zakonnicy z jednego z domów zakonnych na krakowskim Zwierzyńcu zatrzymali na gorącym uczynku złodzieja, który wcześniej okradł kościelne skarbony. Okazało się, że był recydywistą.

25 stycznia br. około godz. 12, krakowscy policjanci otrzymali zgłoszenie z jednego z domów zakonnych na krakowskim Zwierzyńcu, o obcym mężczyźnie chodzącym po wewnętrznych pomieszczeniach, który najprawdopodobniej okradł kościelne skarbonki. Na miejsce udali się funkcjonariusze z Wydziału Sztabu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Okazało się, że 55-letni mężczyzna został ujęty na gorącym uczynku przez zaniepokojonych braci zakonnych.

Intruz chwilę wcześniej z ogólnodostępnego holu włamał się do pomieszczeń zakonu, wyłamując zamek w drzwiach za pomocą dużego śrubokrętu. W ten sposób sprawca dostał się też do kościoła, gdzie z niewielkich datków obrabował trzy skarbony, niszcząc je narzędziami. Mężczyzna włamał się do pokoju jednego z zakonników i zabrał klucze do innych pomieszczeń, których jednak już nie zdążył spenetrować.

Policjanci po przeszukaniu mężczyzny znaleźli przy nim dwa śrubokręty, wytrych metalowy, a także kilkadziesiąt złotych z obrabowanych skarbon. Mężczyzna najpierw twierdził, że przyszedł w odwiedziny do jednego z braci, ale potem zmienił zdanie i przyznał się do popełnienia kradzieży z włamaniem. Został przewieziony na przesłuchanie do Komisariatu IV Policji w Krakowie.

Funkcjonariusze ustalili, że nie było to pierwsze przestępstwo jakie popełnił 55-latek. Od 7 września ub.r. do dnia 25 stycznia br. mężczyzna popełnił bowiem kilka kradzieży z włamaniem na łączną kwotę ponad 3600 złotych, dokonał także przywłaszczenia portfela wraz z dokumentami.

Podejrzany usłyszał w sumie 5 zarzutów. Za popełnione przestępstwa podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, jednak ze względu na to, że były one popełniane w recydywie 55-latek może mieć wymierzoną wyższą karę.

inf. KMP Kraków, foto: pixabay.com, KMP Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje