czwartek, 26 listopada 2020 15:12

Kraków. Nie możesz tego przegapić. Miasto szykuje wyjątkową atrakcję na Sylwestra!

Autor Marzena Gitler
Kraków. Nie możesz tego przegapić. Miasto szykuje wyjątkową atrakcję na Sylwestra!

Kraków nie zorganizuje w tym roku tradycyjnego powitania Nowego Roku na Rynku. W zamian za to miasto rozświetlą wyjątkowe instalacje, przygotowane specjalnie na ten wieczór przez miejscowych artystów. Będzie magicznie!

W tym roku nie będzie pokazów pirotechnicznych, nie będzie też koncertów zespołów z pierwszych miejsc list przebojów. Za to w mieście pojawi się aż 11 artystycznych instalacji, z podświetleniem, laserami, animacjami czy specjalnie skomponowanymi dźwiękami. Na placach i w alejach Krakowa pojawią się projekty inspirowane gwiazdami, czasem słowami czy lampionami.

Główna instalacja - Brama Otwarta stanie na płycie Rynku Głównego od strony Ratusza. Przez ten niepowtarzalny i monumentalny portal mieszkańcy miasta i jego goście będą mogli niemal dosłownie wkroczyć w Nowy Rok. To zarazem symbol historycznej i współczesnej otwartości Krakowa na przyjezdnych i wpływy z zewnątrz.

Na Bramie Otwartej pojawią się zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie. Przed północą rozpocznie się wielkie odliczanie, które zakończy się składaniem życzeń przez znanych krakowian, począwszy od prezydenta miasta, przez ludzi kultury, sportu i polityki, na przedstawicielach mediów kończąc. Autorami projektu Bramy Otwartej są Maria Niemojewska i Grzegorz Skórczewski.

Ale to nie koniec, bo dołączą do nich także życzenia samych krakowian. Już dziś można nagrać kilka słów na Nowy Rok – razem zastanówmy się, jaki ma dla nas wszystkich być. Na nagrania czekamy od 21 listopada do 6 grudnia pod adresem e-mail: sylwester.opencall@kbf.krakow.pl.

– Brama swoją formą ma zachęcać do swobodnego przechodzenia przez instalację, jednocześnie zmniejszając ryzyko gromadzenia się dużej liczby osób w jednym miejscu. Nie chcieliśmy rezygnować ze wspólnego świętowania w ten wyjątkowy dzień w roku, ale najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że znaleźliśmy rozwiązanie, które nie tylko jest atrakcyjnie wizualnie, ale pozwala nam na podtrzymanie promocji Krakowa. To jedyna tego typu instalacja w Polsce – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Sylwestrowo-noworoczne instalacje to efekt ogłoszonego w listopadzie adresowanego do krakowskich artystów konkursu „Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media – przegląd instalacji audiowizualnych krakowskich artystów”. Każdy z 10 laureatów otrzyma zgodnie z decyzją jury 10 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Nie będzie jarmarku bożonarodzeniowego ani miejskiego Sylwestra. Co w zamian?
Nie odbędzie się tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym – informuje Wydział Spraw Administracyjnych UMK. Władze Miasta Krakowa podjęły też decyzję o zmianie tegorocznej formuły Sylwestra na Rynku Głównym. Nie będzie sceny, ani występów zaproszonych gwiazd.

– Chcieliśmy zadbać nie tylko o krakowskich artystów sztuk audiowizualnych, którzy będą mogli się zaprezentować w całym mieście, ale też o znaczną część branży eventowej. W związku z tym, że wciąż nie odbywają się koncerty, spektakle czy wielkie widowiska, do instalacji zaangażujemy firmy odpowiedzialne za nagłośnienie, multimedia czy oświetlenie. Mam nadzieję, że efekt ich pracy przyjdą zobaczyć wszyscy mieszkańcy  – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Gdzie jeszcze staną sylwestrowo-noworoczne instalacje?

  • Powiśle 11  - „Za dzień za dwa za noc za trzy” - instalacja łącząca elementy świetlne i typograficzne oparta na cytacie z ballady „Nim wstanie dzień”. Melancholijne słowa piosenki idealnie nawiązują do symbolicznego odliczania minut charakterystycznego dla sylwestrowej nocy. Autor: Przemysław Czepurko
  • na placu przed Collegium Novum – „Niezidentyfikowany obiekt świetlny” - na placy zawiśnie prawdziwie niezidentyfikowany obiekt wchodzący z odbiorcami w wizualno-werbalną interakcję, oparty o technologię hologramu 3D. Autorka: Małgorzata Kaczmarska.
  • na placu na Plantach na wysokości Muzeum Archeologicznego - „Pattern of Madness” - instalacja operująca światłem jako medium, która nawiązuje do problematyki społecznej – zagadnień dysfunkcji i chorób psychicznych. Autor: Hubert Kaszycki.
  • w alei Róż - „Hidden reflections” - instalacja zbudowana z metalowych elementów, wypełniona laserami. Wszystko po to, by dostać namiastkę prawdziwego szaleństwa. Autor: Piotr Kowalski.
  • na placu koło Barbakanu -  „Przestrzeń Sterylna” - instalacja, w której promienie UV-C będą niszczyć DNA koronawirusa, tworząc strefę sterylną. Autor: Przemysław Krzakiewicz.
  • na ul. Szewskiej - „RESET” - instalacja pokazujaca zegar odliczający czas do godziny 00.00. A co potem? Festiwal animacji i muzyki! Autor: Borys Kunkiewicz.
  • na Małym Rynku - „Tokamak” – zjawiskowy Tokamak, czyli źródło energii przyszłości. Torusowy kształt tokamaków stał się dla artysty symbolem zmian i nadziei na lepsze jutro. Autor: Borys Kunkiewicz Studio
  • plac św. Marii Magdaleny - „Kryształy” – wypełni się różnej wielkości kryształami lodu, płatkami śniegu lub gwiazdami. Autorka: Dominika Lasota.
  • altana na Plantach - „Portrety Mieszczan Krakowskich” – altana zamieni się w jeden wielki lampion stworzony z patchworkowych obrazków mieszkańców Krakowa. Praca ma zachęcić do głębszej refleksji nad obecnością podobnych naszym bohaterom osób w ich życiu. Autorka: Barbara Wojewoda.
  • na placu św. Ducha - „White Hole” / „Biała Dziura” –  stanie praca inspirowana hipotetycznym zjawiskiem białych dziur, czyli miejsc we wszechświecie, emitujących materię i energię w procesie odwrotnym do tego, który zachodzi w czarnych dziurach. Autorzy: Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng.

Warto dodać, że świąteczny nastrój w Krakowie poczujemy już w sobotę, 28 listopada. Nastrojowe, świąteczne oświetlenie nawiązujące do okresu Młodej Polski - dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej będzie można oglądać w różnych częściach miasta.

zobacz też:

Kraków gotowy na Święta. Gdzie zobaczymy najpiękniejsze dekoracje?
Świąteczny nastrój w Krakowie poczujemy już w sobotę, 28 listopada. Nastrojowe, świąteczne oświetlenie nawiązujące do okresu Młodej Polski - dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej będzie można oglądać w różnych częściach miasta.
Prezydent Majchrowski trafił do szpitala
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, trafił do szpitala. Jest zakażony koronawirusem. Jacek Majchrowski był na kwarantannie od 23 października, w związku z potwierdzeniem zakażenia u jego bliskich. We wtorek potwierdzono u niego zakażenie koronawiusem [/prezydent-krakowa-zakazony-koronawirusem-ja…
Kraków

Kraków - najnowsze informacje