Nie odbędzie się tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym – informuje Wydział Spraw Administracyjnych UMK. Władze Miasta Krakowa podjęły też decyzję o zmianie tegorocznej formuły Sylwestra na Rynku Głównym. Nie będzie sceny, ani występów zaproszonych gwiazd.
Zamiast jarmarku lockdown? To możliwe
Decyzja o odwołaniu jarmarku podjął organizator dorocznej imprezy - Krakowska Kongregacja Kupiecka. Powodem jest sytuacja związana z panującą epidemią koronawirusa i coraz szersze obostrzenia wprowadzane przez rząd. Zmierzają one do ogłoszenia całkowitego lockdownu w przypadku znacznego wzrostu liczby zakażeń.
-Wpływ na decyzję o odwołaniu jarmarku miały także pojawiające się ze strony rządu informacje o konieczności rezygnacji z organizacji tego typu imprez, gdyż niosą one za sobą duże ryzyko wzrostu zakażeń koronawirusem - poinformowano.
Co z Sylwestrem na Rynku Głównym?
To będzie zupełnie inna noc. Bez zbiorowego świętowania, bez wspólnego śpiewu i odliczania ostatnich sekund do północy. To będzie Sylwester pełen sztuki - pociesza Miasto. - KBF zachęca wszystkich krakowskich artystów do wzięcia udziału w konkursie na przegląd instalacji audiowizualnych. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 15 listopada. 10 najlepszych pomysłów zaprezentujemy w ostatnią noc starego roku na krakowskich placach.
W tym roku bezpieczeństwo jest dla nas jeszcze bardziej istotne niż dotychczas. Dlatego zrezygnowaliśmy z muzycznych scen i hucznych obchodów. W zamian zapraszamy na spacer śladem instalacji artystycznych, które będą zlokalizowane w różnych częściach miasta. Na razie nie zdradzamy szczegółów całego wieczoru i wielkiej niespodzianki, którą szykujemy na Rynku Głównym, ale do wspólnego przygotowania tej wyjątkowej nocy zapraszamy cały krakowski świat artystyczny! – zachęca Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
– Zachęcamy do udziału w konkursie „Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media – przegląd instalacji audiowizualnych krakowskich artystów”. To okazja, by pokazać swoją pracę i uczynić ją symbolicznym gestem pożegnania starego roku lub powitania nowego. Chcemy w ten sposób wesprzeć lokalnych twórców sztuk audiowizualnych i zaprezentować ich dzieła większej publiczności – dodaje Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.
Każdy z 10 laureatów otrzyma zgodnie z decyzją jury 10 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Celem konkursu wzbogacającego krakowską przestrzeń publiczną w sylwestrową noc jest promocja sztuk wizualnych jako dziedziny kultury oraz wsparcie lokalnych artystów. Istotą konkursu jest wzmocnienie postrzegalności sztuk wizualnych poprzez realizację wydarzenia skierowanego do masowego odbiorcy. Nawiązując do zmian, jakie w nasze życie wniósł 2020 rok, oraz w kontekście postępującej digitalizacji kultury zachęcamy do prezentacji instalacji audiowizualnych jako nowoczesnej sztuki doskonale wpisującej się w tkankę miejską. Instalacje staną na krakowskich placach 31 grudnia. Do 1 stycznia będzie można zrobić sobie przy nich pamiątkowe zdjęcie.
Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej kbf.krakow.pl. Najważniejsze informacje to adres, pod który do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia: ankieta.biurofestiwalowe.pl oraz wymiary konstrukcji, które nie mogą być wyższe niż pięć na pięć metrów. Jedna osoba lub firma może przesłać maksymalnie trzy projekty w oddzielnych zgłoszeniach.
Zwycięzców i wszystkie szczegóły dotyczące Sylwestra 2020 przedstawimy pod koniec listopada. Do udziału w konkursie zapraszają Miasto Kraków i KBF.
Tak wyglądało powitanie roku 2020 na krakowskim Rynku: