poniedziałek, 5 października 2020 11:52

Limanowa: Oddział covidowy jest już pełny. Dziś 30 nowych przypadków w powiecie

Autor Aleksandra Tokarz
Limanowa: Oddział covidowy jest już pełny. Dziś 30 nowych przypadków w powiecie

WSSE w Krakowie poinformowało dziś o kolejnych 30 przypadkach zakażenia koronawirusem z terenu powiatu limanowskiego. Region znajduje się obecnie w strefie czerwonej i nie będzie mu łatwo się z niej wydostać. Dodatkowo, powstały w limanowskim szpitalu oddział dla osób zakażonych koronawirusem, jest już pełny.

Powiat limanowski od soboty znajduje się w czerwonej strefie. Nie jest w niej jednak po raz pierwszy. Historia zmiany stref przez powiat limanowski jest burzliwa. Wraz z wprowadzeniem obostrzeń w Polsce powiatowi nie zagrażało niebezpieczeństwo. Jednak już 15 sierpnia Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zmianie koloru na żółty. Kilka dni później usunięto go z tego zestawienia. Była to o tyle ciekawa sytuacja, że aby wydostać się z żółtej strefy liczba nowych przypadków w powiecie limanowskim w ciągu 14 dni musiałaby być mniejsza, niż 80. Tymczasem w ciągu dwóch tygodni odnotowano tam 114 nowych przypadków koronawirusa.

29 sierpnia powiat limanowski znów został objęty dodatkowymi restrykcjami. Na dzień wprowadzenia obostrzeń liczba zakażeń wynosiła tam w sumie 452 przypadki. Tydzień później powiat stał się strefą czerwoną. 12 sierpnia liczba obostrzeń została zmniejszona, gdyż powiat ponownie znalazł się w strefie żółtej. Tydzień później był już całkowicie zielony. Niestety, radość mieszkańców nie trwała długo. Od 26 września powiat nieprzerwanie był żółty, a w minioną sobotę znów stał się czerwony.

Liczba zakażeń na Limanowszczyźnie gwałtownie szybuje w górę co drugi dzień. Wczoraj było ich 7, dziś znów jest 30. Wskaźnik strefy czerwonej jest już przekroczony o, aż, 63 przypadki.

Dodatkowo, wszystkie dzisiejsze zakażenia to przypadki rozproszone. Nie jest to dobra informacja. Z ogniskiem łatwiej jest sobie poradzić. Rozproszone przypadki są o tyle niebezpieczne, iż do zakażenia może dojść wszędzie – w sklepie czy komunikacji publicznej.

Dziś w limanowskim szpitalu funkcjonowanie rozpoczął oddział dla osób zakażonych COVID-19. Trafiać mają tam pacjenci z całej Małopolski. Jednak, ledwo został otwarty, a już jest zapełniony. Jak informuje Radio Kraków, wszystkie łóżka na nowo powstałym oddziale covidowym do wieczora będą zajęte. W sumie szpital powiatowy w Limanowej przygotował 31 takich miejsc.

25 z nich to miejsca dla pacjentów, u których potwierdzono już zakażenie. 5 zajmą osoby, które dopiero oczekują na wynik testu.

Oddział covidowy powstał w wyniku przekształcenia oddziału pulmonologii. Pacjenci, którzy byli na nim leczeni do tej pory, musieli zostać przeniesieni. Chorujący na gruźlicę trafili do specjalistycznej placówki w Jaroszowcu, bezpośrednio przygotowanej do opieki nad takimi pacjentami. Chorzy, którzy dodatkowo posiadali inne schorzenia, przeniesiono na oddział chorób wewnętrznych. Kolejna część pacjentów została wypisana do domu.

fot. ilustracyjne

Limanowa - najnowsze informacje