środa, 15 maja 2019 10:18

Lusławice: Muzycznie o pieniądzach

Autor Marzena Gitler
Lusławice: Muzycznie o pieniądzach

W piątek 10 maja w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się uroczysty koncert z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, korpusu dyplomatycznego, parlamentarzyści oraz małopolscy beneficjenci Funduszy Europejskich. Gospodarzem spotkania był Marszałek Witold Kozłowski.

Fundusze unijne zmieniły Małopolskę

Wydarzenie stało się doskonałą okazją do tego, aby pokazać, jak dużo zmieniło się przez te 15 lat w Małopolsce, jak wiele udało się osiągnąć dzięki unijnym dotacjom i jaki ogrom wysiłku w tę zmianę włożyli małopolscy beneficjenci Funduszy Europejskich. - 15 lat Polski w Unii Europejskiej to także 15 lat funduszy europejskich. To nowe żłobki, przedszkola, szkoły, wyposażone straże pożarne, nowe dworce i drogi. Mam nadzieję, że kolejna perspektywa finansowa przyniesie jeszcze więcej pozytywnych zmian w Małopolsce - podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka. Małopolska od początku uruchomienia finansowych instrumentów polityki strukturalnej realizowanej przez Unię Europejską aktywnie pozyskiwała dostępne wsparcie i efektywnie je inwestowała. 54 mld zł zainwestowane dotychczas w regionie wyraźnie widać w każdej małopolskiej gminie, wsi i miasteczku. Było to możliwe dzięki energii i determinacji Małopolan w korzystaniu z szansy, jaką dają unijne środki.

Anna Pieczarka, z Zarządu Województwa Małopolskiego odczytała list Beaty Szydło Wiceprezesa Rady Ministrów skierowany do uczestników uroczystości, w którym była wicepremier podkreśliła między innymi rolę integracji europejskiej w obszarze nowych możliwości rozwoju i współpracy w różnych dziedzinach gospodarki. List do uczestników uroczystości skierował też Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podkreślił w nim znaczenie tej daty w dziejach naszego kraju i przypomniał, że członkostwo w UE przyczyniło się do zmian w wielu sferach życia, a przed Polską i Polakami otworzyły się nowe szanse i możliwości. Jak zaznaczył z chwilą przystąpienia Polski do struktur unijnych „spełniły się marzenia milionów Polaków”. Słowa Marszałka Sejmu do zgromadzonych odczytała poseł Barbara Bartuś.

Po Europie z arią i piosenką

W muzyczną podróż po Europie zabrała gości piątkowej Gali Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy oraz wybitni soliści: Grażyna Brodzińska Pierwsza Dama Polskiej Operetki, Anna Lasota Solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz wybitni tenorzy Jakub Oczkowski i Łukasz Gaj. Koncert rozpoczął Mazur z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki. Nieprzypadkowo, rok 2019 jest Rokiem Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej.

W lusławickim Centrum rozbrzmiewały także gorące rytmy Tangolity, arii z operetki „Bal w Savoyu”, węgierskie czardasze, znana chyba każdemu mieszkańcowi naddunajskiej stolicy aria „Wiedeń, miasto moich marzeń” oraz Ninon Bronisława Kapery czy Aria ze śmiechem Jaquesa Offenbacha. Wydarzenie prowadzili Olimpia Górska i Łukasz Lech.

Lusławice gospodarzem gali już po raz trzeci

Wydarzenie „Fundusze z kulturą już po raz trzeci gościło w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. To jeden z najlepszych dowodów na to, jak środki europejskie zmieniają Małopolskę. Budowa Centrum została w znacznej części sfinansowana z unijnego budżetu (ponad 55,5 mln zł). Niebagatelny był też udział Województwa Małopolskiego, które dołożyło do inwestycji 5 mln zł.

W efekcie powstał w pełni funkcjonalny obiekt wyposażony w: salę koncertową z zespołem dydaktycznym, zespół pobytowy umożliwiający ćwiczenia indywidualne, bibliotekę oraz infrastrukturę towarzyszącą. Miejsce to zostało w całości przystosowane i wyposażone do realizacji zadań Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w zakresie edukacji muzycznej oraz organizacji życia kulturalnego w skali całego kraju, a nawet Europy. Obiekt Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach został udostępniony dla publiczności 21 maja 2013 r. Dzięki powstaniu nowoczesnej siedziby instytucji w Lusławicach, Centrum zrealizowało w latach 2013-2017 ponad 500 wydarzeń i programów edukacyjnych oraz koncertowych, w których wzięło udział około 120 tysięcy uczestników.

Gala „Fundusze z kulturą” została zorganizowana w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

inf. UMWM, Sejm, foto: UMWM

Tarnów - najnowsze informacje