poniedziałek, 9 listopada 2020 13:54

Kard. Dziwisz ukrywał pedofilię? Będzie reakcja kurii?

Autor Marzena Gitler
Kard. Dziwisz ukrywał pedofilię? Będzie reakcja kurii?

9 listopada o godz. 20:30 na kanale TVN24 został wyemitowany szokujący dokument o kard. Stanisławie Dziwiszu. Autor zarzuca mu tuszowanie pedofilii w Kościele i ukrywanie jej przed Janem Pawłem II oraz nadużycia finansowe.

W reportażu "Don Stanislao" autorstwa Marcina Gutowskiego padają zarzuty o ukrywanie pedofilii. Przykładem mają być dwa konkretne przypadki: księdza Jana Wodniaka, który przed laty miał molestować i odbywać stosunki z nastoletnim Januszem Szymikiem oraz księdza Stefana D., który miał molestować ministranta. Obaj podlegali kardynałowi z racji relacji podwładny-przełożony.

Dziennikarz sugeruje, że kardynał Dziwisz miał wiedzieć o zarzutach wobec podległych mu księży, ale zaniechał działań, bądź podjął je za późno i bez wymiernych efektów.

Inne zarzuty dotyczą powiązań z Legionistami Chrystusa, organizacją, której założyciel meksykański ksiądz Marcial Maciel Degollado oraz jej inni wpływowi członkowie mieli wykorzystać seksualnie nawet 200 nieletnich, w tym sam ks. Degollado ponad 60.

Ofiary nadużyć seksulanych dokonywanych przez członków Legionu Chrystusa napisały skargę do papieża Jana Pawła II w 1997 roku, gdy mianował ks. Maciela członkiem kościelnej Komisji d.s. Rodziny. Dlaczego sprawa przycichła? Autor reportażu dotarł do amerykańskiego dziennikarza Jasona Berry’ego, który twierdzi, że Dziwisz i kardynał Angelo Sodano otrzymywali duże sumy pieniędzy od Legionistów Chrystusa. Dziwisz miał dostawać po 50 tysięcy dolarów, żeby wprowadzać zamożnych ludzi na papieskie msze w prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Pałacu Apostolskim.

Do zarzutów o ukrywanie pedfilii kardynał Stanisław Dziwisz odniósł się ostatnio w rozmowie w programie "Fakty Po Faktach" w rozmowie z Piotrem Kraśko. Kardynał mówił, że o tak poważnych sprawach papież nie rozmawiał w jego towarzystwie. Przypomniał jednak, że to z inicjatywy Jana Pawła II ujawniono przestępstwa Legionów Chrystusa Marciala Maciela Degollado. Podczas wywiadu ani razu nie pdały słowa "pedofil", "przestępstwo" czy  "wykorzystywanie", natomiast kard. Dziwisz co najwyżej mówi, że o "tych sprawach" nic nie wiedział, a molestowanie seksualne rozpatrywał na zasadzie grzechu i czystości sumienia.

Reportaż "Don Stanislao" można również zobaczyć na platformie tvn24.pl. Czy do zawartych w nim zarzutów odniesie się  Archidiecezja Krakowska, w której biskupem seniorem jest kard. Stanisław Dziwisz - zobaczymy.

foto: Joanna Adamik - https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/45680216581/

Kraków

Kraków - najnowsze informacje